Osmani bën thirrje për marrëveshje jopartiake për integrimin e Shkupit në BE

Shkupi

Osmani bën thirrje për marrëveshje jopartiake për integrimin e Shkupit në BE

Më: 30 gusht 2023 Në ora: 18:30
Osmani, Xholi

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, bëri thirrje për një marrëveshje jopartiake për integrimin e shtetit në BE. Ai ka folur të mërkurën në një konferencë shtypi pas një takimi me homologen kanadeze Melanie Xholi në Shkup.

Ai tha se Forumi Strategjik i Bled do të mbetet në histori sepse do të sigurojë një kornizë për zgjerimin e BE-së dhe do t'i japë Shkupit një ide për të punuar.

Ai nuk sheh një konflikt midis fjalëve të presidentit të Këshillit Evropian Charles Michel se viti 2030 është një objektiv real për zgjerimin e BE-së drejt Ballkanit Perëndimor dhe atyre të presidentit francez Emanuel Macron i cili u tha ambasadorëve francezë në Paris se është rrezik të mendosh se BE-ja mund të zgjerohet pa reforma dhe se ndoshta duhet të evoluojë në një bashkim me shumë shpejtësi për të integruar Ukrainën, Moldavinë dhe vendet e Ballkanit Perëndimor, shkruan BTA.

Osmani tha se korniza që përshkroi Charles Michel nuk do të thotë se Shkupi do të bashkohet me BE-në në vitin 2030 edhe nëse nuk është gati, dhe se Macron foli për disa shpejtësi që do të thotë se secili vend do të bëhet anëtar në bazë të gatishmërisë së tij - jo se të gjitha vendet do të bëhen anëtare në vitin 2030, ose se do të ketë vende të privilegjuara dhe jo të privilegjuara.

Ai tha se Shkupi bën thirrje për më shumë integrim para anëtarësimit dhe për t'u bërë pjesë e politikës së BE-së në fushat ku janë mbyllur kapitujt e zbatueshëm të negociatave.

Ai shtoi se kjo do të thotë qasje në fondet e BE-së dhe në tregun e BE-së dhe praktikisht anëtarësim pa mundësi votimi.

Ai është shprehur i bindur se ka ardhur koha për një marrëveshje jopartiake për integrimin e vendit të tij në BE.

Ndërsa ministrja e Jashtme Joly, tha se vendi i saj beson se Maqedonia e Veriut i përket BE-së dhe u zotua për mbështetje për Shkupin.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat