Aggeler: Këshilli Gjyqësor nuk ka përmbush detyrimet e saja ligjore

Shkupi

Aggeler: Këshilli Gjyqësor nuk ka përmbush detyrimet e saja ligjore

Më: 8 nëntor 2023 Në ora: 11:37
Ambasadorja e SHBA-ve në Shkup, Angela Price Aggeler

Ambasadorja e SHBA-ve në Shkup, Angela Price Aggeler duke komentuar mbi zhvillimet në Këshillin Gjyqësor dhe veprimet e këtij organi në raport me presionet politike ndaj Gjykatës e Lartë ka potencuar se këshilli nuk ka arritur t’i përmbush plotësisht detyrimet e parapara ligjore dhe se kjo nuk është drejtësia që e presin njerëzit e këtij vendi.

Aggeler për “Alsat” duke folur për vjetërsimin e rastit “TNT” tha se pret nga Gjykata e Apelit të jetë në krye të përmbushjes së detyrimeve ligjore.

“Është mandat i këshillit të sigurojë funksionimin e duhur dhe transparent të gjyqësorit në këtë vend. Më vjen keq të them se kemi parë pak prova të përmbushjes së këtyre detyrimeve të shenjta.

Njerëzit e këtij vendi meritojnë më mirë. Ende nuk e kam parë vendimin e Gjykatës së Apelit për shfuqizimin e akuzave për rastin “TNT”, por do ta shqyrtojmë nga afër me shpresën që vendimi të jetë transparent dhe në përputhje me ligjin” tha Aggeler.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat