'Bindja Demokratike' e Hajdarit regjistrohet të martën/ Ja çfarë duhet për të themeluar një parti - Bota Sot
'Bindja Demokratike' e Hajdarit regjistrohet të martën/ Ja çfarë duhet për të themeluar një parti

Shqipëria

'Bindja Demokratike' e Hajdarit regjistrohet të martën/ Ja çfarë duhet për të themeluar një parti

Më: 20 prill 2019 Në ora: 22:19
Rudina Hajdari

BINDJA DEMOKRATIKE' do të jetë partia e re e djathtë që do të drejtohet nga Rudina Hajdari. Vendimi u mor këtë të shtunë në mbledhjen e grupit parlamentar demokrat, ku u diskutua mbi regjistrimin në zgjedhjet lokale.

Bindja Demokratike të martën do të regjistrohet në Gjykatën e Tiranës, edhe në KQZ. Por kush janë proceduarat dhe cfarë duhet për të regjistruar një parti politike? Report Tv sjell dokumentin me kushtet që duhet plotësuar.

Pas mbledhjes së themeluesve, programit dhe organeve drejtuese duhet të paraqitet në gjykatë kërkesa për regjistrim. Partia regjistrohet me kërkesë të nënshkruar nga jo më pak se 3 mijë anëtarë. Kërkesa e depozituar në gjykatë duhet që të përmbajë për cdo anëtar; emër, mbiemër, numrin personal dhe vendbanimin.

Image

Astrit Patozi do të jetë pjesë e partisë së re të demokratëve, por jo në nivel drejtues. Rudina Hajdari mbështetet në këtë nismë nga ndërkombëtarët, të cilët janë shprehur publikisht se opozita parlamentare duhet të marrë pjesë në zgjedhje.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...