Kallëzim penal kundër dy të miturve në Tetovë, kanë djegur me dashje kontejnerët

Tetova

Kallëzim penal kundër dy të miturve në Tetovë, kanë djegur me dashje kontejnerët

Më: 11 maj 2021 Në ora: 09:40
Foto ilustrim

Kundër të miturve është ngritur kallëzim penal për djegie të kontejnerëve me dashje, thonë nga SPB Tetovë.

Ata këtë veprim e kanë bërë gjatë muajit të kaluar në Tetovë.

“Sektori për Punë të Brendshme Tetovë e pastroi serinë e zjarreve me kontejnerë që ndodhën muajin e kaluar në Tetovë dhe përgatiti një paraqitje të duhur (njoftim) në Prokurorinë Themelore Publike të Tetovës kundër tre të miturve të moshës 15 dhe 16 nga Tetova, nën dyshimin e kryerjes së tre veprave kriminale: “shkaktimi i rrezikut të përgjithshëm”, “mosveprimi në përputhje me rregulloret shëndetësore gjatë një epidemie” dhe “ndotja e mjedisit dhe natyrës”, të dënueshme sipas neneve 288, 206 dhe 218 të Kodit Penal“, tha zëdhënësi Marjan Josifoski.

Të miturit më 18 dhe 28 prill të këtij viti në mbrëmje shkaktuan zjarr në disa kontejnerë në rrugët “Blagoja Toska”, “107” dhe “Ilindenska” në Tetovë, duke shkelur kështu edhe orën policore.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat