Drejtoresha e Gjimnazit të Tetovës: Persona të punësuar në komunë më kanë kërkuar të jap dorëheqje

Tetova

Drejtoresha e Gjimnazit të Tetovës: Persona të punësuar në komunë më kanë kërkuar të jap dorëheqje

Më: 21 mars 2022 Në ora: 20:03
Foto ilustrim

Drejtoresha e Gjimnazit të Tetovës, “Kiril Pejçinoviq”, Teuta Kamberi Llalla, ka akuzuar sot këshilltarin e jashtëm të kryetarit të komunës, Sedat Sulejmani, se ditë më parë, ka kërkuar nga ajo që të jep dorëheqje me shkrim nga posti i drejtorit të shkollës.

Teuta Kamberi Llalla këtë rast e ka paraqitur edhe në polici, ndërsa tha se dy persona të punësuar në Komunën e Tetovës i kanë kërkuar të jep dorëheqje pa i dhënë asnjë sqarim.

“U prezantua si i autorizuar nga kreu i komunës dhe kërkoi që deri ditën e sotme ta ofroj dorëheqjen time me shkrim tek kryetari i komunës. Arsyet unë vërtetë nuk i di dhe cili është qëllimi. Kërkova takim me kryetarin e komunës por zotëri Sadati më tha sa edhe pse e kishte parapri kryetari takimin me mua, nuk do të më takojë. Më është shkelur një e drejtë themelore se unë jam person juridik dhe drejtoj një institucion dhe kërkoj nga organet kompetente të më tregojnë se cili është statusi juridik i zotëri Sadatit në komunën e Tetovës dhe me çfarë arsye është angazhuar që të komunikojë me një drejtor shkolle”, tha Teuta Llalla.

Nga komuna e Tetovës, mohojnë të ketë ndodhur një gjë e tillë.

Drejtuesi i sektorit për arsim të komunës së Tetovës Nazmi Dauti, është shprehur se, me drejtoreshën në fjalë, përkundrazi kanë pasur dhe kanë raporte shumë të mira.

“Zyrtarisht nga komuna e Tetovës nuk është e vërtetë që drejtoreshës i është kërkuar dorëheqja, pasi unë, me autorizim të kreut të komunës jam udhëheqës i Sektorit për veprimtari publike dhe ne kemi pasur një bashkëpunim shumë të mirë me drejtorinë e shkollës, konkretisht me Gjimnazin “Kiril Pejçinoviq” dhe për çfarëdo problematike të shfaqur ne kemi qenë në koordinim të vazhdueshëm me drejtorinë. Sa i përket kërcënimeve në fjalë nuk kam informatë se nga ana e komunës, personat në fjalë që ju i apostrofuat kanë kërcënuar drejtoreshën e shkollës”, u shpreh Nazmi Dauti – përgjegjës për arsim.

Rasti u konfirmua edhe nga Policia e Tetovës, nga ku njoftojnë se, personat e apostrofuar, janë thirrur në bisedë informative dhe pas zbardhjes së rastit, do të merren edhe masat me parashtresat adekuate.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat