Homazhe në Tiranë për “Heroin e Kosovës” Afrim Bunjaku

Tirana

Homazhe në Tiranë për “Heroin e Kosovës” Afrim Bunjaku

Më: 25 shtator 2023 Në ora: 19:46
Homazhet

Në Tiranë do të zhvillohen homazhe në nder të policit të vrarë më parë nga serbët në Veri.

Homazhet do të mbahen në sheshin “Nënë Tereza”, në orën 19:00.

Rreshteri Afrim Bunjaku, ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës nga viti 2001, u vra mëngjesin e 24 shtatorit pas përplasjes me një grup të armatosur në Banjskë të Zveçanit në pjesën veriore të vendit të banuar me shumicë serbe.

Sulmuesit e armatosur, rreth 30 persona, ishin vendosur në manastirin e Banjskës, nga ku shkëmbyen të shtëna me organet e rendit.

Autoritetet konfiskuan edhe një sasi të madhe armatimi. Autoritetet e Kosovës bënë përgjegjës Serbinë për sulmin, ndërsa Beogradi fajësoi zyrtar serbët e Kosovës.

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, i ka dhënë rreshterit Afrim Bunjaku urdhrin më të lartë të Kosovës, “Hero i Kosovës”.

Osmani ka thënë se polici Bunjaku u vra në mbrojtje të rendit, ligjit, integritetit territorial dhe sovranitetit të Kosovës. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat