Sallatë e Vitit të Ri Mbretëresha e borës: Tani e tutje do ta gatuani në çdo rast festiv!

Ushqime

Sallatë e Vitit të Ri Mbretëresha e borës: Tani e tutje do ta gatuani në çdo rast festiv!

Më: 29 dhjetor 2020 Në ora: 17:45
Foto ilustrim

Do t’ju shkrihet në gojë

Përbërësit:

– 250 g karkaleca;
– 2 feta djathë;
– 6 vezë të ziera;
– 200 g proshutë;
– 1 qepë të vogël;
– 1 mollë;
– 100 g kikirikë;
– 350 ml majonezë;
– 2 lugë gjelle uthull;
– 1 lugë çaji sheqer;
– gjysmë lugë çaji kripë;
– 100 g arra.

Përgatitja:

Së pari, vendosni djathin në frigorifer. Prisni qepën, shtoni kripë, sheqer dhe uthull.

Hidhni pak ujë të valë dhe lëreni të qëndrojë për 15 minuta, derisa të ftohet plotësisht.

Pritini karkalecat në kube të vegjël, dhe më pas proshutën, në enë të veçanta.

Qëroni vezët e ziera dhe ndani të bardhat e vezëve nga të verdhat. Renditni të verdhat e vezëve më të vogla, dhe të bardhat më të mëdha.

Shtoni pak majonezë në proshutë, karkaleca dhe të verdhë veze dhe përzieni bukur përmbajtjen e secilës enë.

Përgatitni një kallëp të rrumbullakët me rreth afro 18 cm në diametër.

Grijeni djathin e ngrirë trashë, pastaj vendoseni në pjesën e poshtme të kallëpit dhe lyejeni lehtë me majonezë.

Pastaj përhapni të verdhat e vezëve sipër dhe më pas qepët.

Ju bëftë mirë

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat