Dietologët: Këto janë përfitimet e boronicës të bazuara në shkencë

Ushqime

Dietologët: Këto janë përfitimet e boronicës të bazuara në shkencë

Më: 12 janar 2021 Në ora: 16:50
Boronicat

Boronicat janë një burim i mrekullueshëm i lëndëve ushqyese.

Në një filxhan boronicë , ka:

-Kaloritë: 85

-Fibër : 3.6 gram (13% DV). Fibrat përmirësojnë shëndetin e zorrëve, ulin kolesterolin dhe kontrollojnënivelet e sheqerit në gjak.

-Kaliumi: 116 miligramë (3% DV). Kaliumi rregullon rrahjet e zemrës suaj, metabolizon karbohidratet dhe ruan funksionimin e duhur të muskujve.

-Vitamina K: 29 mikrogramë (24% DV). Vitamina K krijon proteina të nevojshme për mpiksjen e gjakut.

-Vitamina C: 4.6 miligramë (5% DV). Vitamina C është një antioksidan t që ndihmon trupin tuaj të thithë hekurin

-Folati: 9 mikrogramë (2% DV). Folati formon qelizat e kuqe të gjakut , të cilat ndihmojnë trupin të marrë oksigjen dhe të lëshojë dioksid karboni.

Boronicat kanë shumë antioksidantë

Nëse po kërkoni të rrisni marrjen tuaj të antioksidantëve, boronicat i keni mbuluar. Antioksidantët ndihmojnë në minimizimin e inflamacionit, i cili, nga ana tjetër, zvogëlon dëmtimin e qelizave.

Boronicat përmirësojnë nivelet e kolesterolit

Boronicat gjithashtu mund të ulin nivelet e kolesterolit LDL – forma e keqe e kolesterolit që mund të bllokojë arteriet.Boronicat përmbajnë fitosterole , një përbërje që mund të ulë nivelet e LDL. Një përmbledhje e vitit 2017, e vërejtur se konsumimi i rreth dy gram fitosteroleve në ditë ka treguar një ulje prej 8% në 10% të niveleve të LDL në të rriturit e shëndetshëm.

Boronicat ulin presionin e gjakut

Kur hahen vazhdimisht, boronicat janë treguar të ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut. Në një studim të vogël të vitit 2019 , konsumimi i një pije që përmban 200 gram boronicë për një muaj uli presionin e gjakut të pjesëmarrësve me 5 mmHg.

Për më tepër, në një studim të vogël të vitit 2015 , gratë në postmenopauzë me presion të lartë të gjakut që tretin 22 gram pluhur boronicë të ngrirë çdo ditë për tetë javë panë një rënie të ndjeshme të presionit të gjakut krahasuar me grupin e kontrollit.

Boronicat përmirësojnë ndjeshmërinë ndaj insulinës

Boronicat mund të ndihmojnë ata që përjetojnë rezistencë ndaj insulinës , të tilla si njerëzit me diabet të tipit 2 . Rezistenca ndaj insulinës ndodh kur pankreasi prodhon shumë insulinë, dhe qelizat ndalojnë t’i përgjigjen siç duhet hormonit.

“Boronicat kanë aftësinë për të përmirësuar ndjeshmërinë ndaj insulinës”, thotë Bansari Acharya , RDN, një dietolog-dieteolog i regjistruar në Detroit, Michigan. “Anthocyanins në boronicat janë ato që ndihmojnë në përmirësimin e ndjeshmërisë së insulinës.”

Boronicat janë një prebiotikë

Boronicat përmbajnë prebiotikë. Konsumimi i prebiotikëve , një lloj i fibrave dietike , mund të promovojë shëndetin e zorrëve.  “Prebiotikët janë karbohidrate të patretshme që ushqejnë bakteret e shëndetshme që jetojnë në zorrë”, thotë DeMasi. “Importantshtë e rëndësishme që bakteret e shëndetshme të lulëzojnë, të mbledhin çdo baktere të dëmshme që hyn në traktin tretës. Pa një sasi të mjaftueshme bakteresh të mira, bakteret e këqija rriten, duke shkaktuar inflamacion që mund të ndikojë në sistemin tuaj imunitar.”

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat