3 ide praktike për “snacks” në fundjavë (banana, patate, ananas)

Ushqime

3 ide praktike për “snacks” në fundjavë (banana, patate, ananas)

Më: 20 janar 2021 Në ora: 20:05
Foto ilustrim

“Snack” (ushqim i shpejtë) me banane

Përbërësit:

1 banane

Vaj ulliri

Kripë

Qëroni bananen dhe priteni në feta të holla

E vendosni në një enë dhe i lyeni me vaj ulliri e kripë. Në një tepsi të sheshtë shtroni letër kuzhine dhe rreshtojini fetat e bananeve. Tepsinë futeni në furrë të ngrohur për 15 minuta në 180 gradë.

“Snack” (ushqim i shpejtë) me patate

1 kg patate

Vaj ulliri

Kripë

2 lugë uthull e bardhë

Qepë

Kurkuma

Prisni patatet në feta relativisht të holla, prisni një çerek qepë dhe përzieni së bashku. I vendosni në një tavë me letër kuzhine poshtë dhe i marinoni me vaj ulliri, kripë, dhe pak kurkuma. Ndizni furrën në temperaturën 180 gradë dhe lërini të piqen për 45 minuta.

“Snack” (ushqim i shpejtë) me patate

Ananas

Sheqer kaf

Prisni ananasin në 4 pjesë dhe qëroni lëkurën e panevojshme, ndërkohë që keni ndezur zgarën. Pasi të kenë marrë ngjyrë të artë të dyja anët e ananasit, shtojini sheqer kaf.

Ju bëftë mirë!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat