Tortë me qokollatë dhe qumësht

Ushqime

Tortë me qokollatë dhe qumësht

Më: 21 janar 2021 Në ora: 13:33
Foto Ilustrim

PËRBËRËSIT

1 kuti përzierje e tortës me vanilje, plus përbërës që kërkohen në kuti

P FORR PJESN E CHEESECAKE

3 (8-oz.) Bllokon djathin krem, të zbutur

1 c. sheqer pluhur

3 vezë të mëdha

1/4 c. salcë kosi

2 lugë. ekstrakt i pastër vanilje

P FORR Shtresën Pudding

1 kuti pudingë vanilje e menjëhershme

1 1/2 c. qumësht i plotë

2 c. Copa çokollate

1 c. Krem i rëndë

Përgatitja

Ngrohni furrën në 350 ° dhe lyejeni një tigan me pranverë 9 ”me llak gatimi. Përgatitni përzierjen e tortës sipas udhëzimeve të paketës dhe derdhni rreth gjysmën e gjalpë në tigan të përgatitur. Piqeni derisa një kruese dhëmbësh e futur në mes të tortës të dalë e pastër, 23-25 ​​minuta. Lëreni tortën të ftohet për 10 minuta.

Bëni përzierjen e qumështit: Në një tas të madh duke përdorur një mikser dore, rrihni djathin e kremës dhe sheqerin derisa të kombinohen. Shtoni vezët dhe rrihni derisa të kombinohen, më pas përzieni në salcë kosi dhe vanilje.

Hidh qepën e djathit të kremës mbi tortën e ftohur dhe piqet derisa djathi të jetë pak i trashë në qendër, 1 orë deri në 1 orë 10 minuta. (Cheesecakes kanë tendencë të plasariten nëse nuk përdorni banjë me ujë. Nëse nuk dëshironi të përdorni një, piqni sipas udhëzimit. Nëse nuk doni të përdorni një banjë me ujë, mbështilleni dyfish pjesën e jashtme të tiganit në letër alumini dhe vendoseni në një enë për pjekje.Vendoseni në raftin e furrës dhe derdhni ujë të vluar të mjaftueshëm për të arritur gjysmën e rrugës lart. Piqeni sipas udhëzimit.) Fikni nxehtësinë e furrës, derën e furrës së hapur, dhe lëreni djathin të ftohet në furrë, 1 orë. Hiqeni petë dhe ftohjet e ftohësit deri sa të ftohen plotësisht, të paktën 4 orë dhe deri brenda natës.

Nëse nuk përdorni një banjë me ujë: Hiqeni tavën nga furra dhe drejtojeni një thikë rreth e qark brenda tiganit për të lëshuar djathin. Lëreni të ftohet 1 orë në një raft teli, pastaj ftohni derisa të ftohet plotësisht, të paktën 4 orë dhe deri brenda natës.

Bëni puding: Në një tas të mesëm, kombinoni miksin e pudingut dhe qumështin. Skuqeni derisa të trashet, rreth 3 minuta. Vendoseni mënjanë në frigorifer deri sa të jetë gati për t’u përdorur.

Bëni ganache: Vendosni patate të skuqura çokollate në një tas të mesëm dhe të papërshkueshëm nga uji dhe lërini mënjanë. Ngroheni kremin e rëndë në një tigan të vogël mbi nxehtësinë mesatare. Kur flluskat fillojnë të prishin sipërfaqen rreth skajeve të tiganit, fikni nxehtësinë. Hidhni krem ​​mbi çokollatë dhe lëreni të ulet 5 minuta përpara se të skuqet derisa të jetë lëmuar.

Përhapni pudingun në majë të djathit, në një shtresë të barabartë. Top me ganache. Vendoseni në frigorifer për të vendosur, 30 minuta deri në një orë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat