Si të bëni molla të mahnitshme me karamel

Ushqime

Si të bëni molla të mahnitshme me karamel

Më: 21 janar 2021 Në ora: 13:51
Foto Ilustrim

Mollët e karamelit janë një nga kënaqësitë më të mëdha. Jo vetëm që janë të lehta për tu bërë, por janë edhe super argëtuese për tu personalizuar! Ndiqni këto udhëzime të hapura-pas-hapi dhe bëni një trajtim vjeshtor në asnjë kohë!

Hapi 1: Zbuloni ëmbëlsirat.

Bërja e karamelit nuk është e lehtë, dhe pa një termometër karamele, është e pamundur. Në rastin e mollëve me karamel, ne zgjedhim një rrugë më pak sfiduese — me karamele karamel! (Ne betohemi për këto karamele të Kraft.) Një çantë do t’ju marrë rreth 4 mollë karamele, kështu që rezervoni në përputhje me rrethanat!

Zhduk të gjitha ëmbëlsirat dhe vendosi ato në një tigan të vogël salcë. Ndërsa po e shtoni, mblidhni edhe përbërësit tuaj të tjerë! Lani dhe thani mollët tuaja, ngjitni me shkopinj popsicle dhe vendosni majën tuaj në një pjatë të cekët.

Hapi 2 : Hiqeni tiganin tuaj nga nxehtësia dhe punoni shpejt për të veshur mollët tuaja në karamel. Ne na pëlqen të mbajmë dorezën e tenxhere dhe ta përkulim drejt nesh, në mënyrë që pishinat e karamelës në njërën anë. Kur të zbrisni në fundin e tenxhere, përdorni një lugë për të veshur mollën tuaj, sikur të piqni një biftek me gjalpë.

Hapi 3: Frigorifer.
Sapo të jenë veshur të gjitha mollët, vendosini në një fletë pjekje të veshur me letër pergamene dhe i ftohni. Kjo ndihmon në vendosjen e karamelës, kështu që ju nuk keni një rrëshqitje-y, ngjitëse kur i shërbeni atyre.

Hapi 4: Shkrini ëmbëlsirat.
Vendoseni tiganin tuaj të mbushur me karamele mbi nxehtësinë mesatare të ulët dhe shtoni 2 lugë ujë. Grap një lugë druri ose shpatull plastike dhe llokoçis shpesh derisa karamelet të shkrihen plotësisht. (Kjo do të thotë JO gunga.) Mos i merrni sytë nga tigani për një kohë të gjatë! Nëse karameli digjet, do të hidhet keq. PLUS do t’ju duhet të pastroni panën tuaj si të çmendur.

Hapi 5 : Sapo të mbaroni veshjen e secilës mollë me karamel, zhytini ato drejtpërdrejt në majat tuaja. Ne i duam kastrat e copëtuara të copëtuara (të paraqitura këtu), por ju mund t’i zhytni mollët në pothuajse gjithçka. Mendoni: Drithëra kanellë të grimcuar, copëza të copëtuara të Reese, spërkatës shumëngjyrësh, Oreos të copëtuar … lista vazhdon dhe vazhdon.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat