Recetë: Ëmbëlsirë me tre shtresa

Ushqime

Recetë: Ëmbëlsirë me tre shtresa

Më: 21 janar 2021 Në ora: 15:52
Foto Ilustrim

Kjo ëmbëlsirë shumë shpejtë mund të shndërrohet në pjatën tuaj të preferuar sepse ka disa shije të miksuara që do të ju mbesin në kujtesë për gjatë

Përbërësit e nevojshëm:

1l qumësht

3 pudingë vanilje

15 lugë sheqer

250g gjalpë

300g arra terreni

300g biskota të bluar

300g kokosit

pak rum

Topëza me çokollatë:

150g çokollatë qumështi

3 lugë qumësht

3 lugë sheqer

125g margarinë

Mënyra e përgatitjes:

Në qumësht përgatiteni pudingun dhe lërëni të ftohet.

Kur përzierja është e ftohtë, shtoni gjalpin gradualisht, pastaj ndajeni përzierjen në tre enë me sasi të barabartë. Shtoni biskota në fund dhe pak rum. Në tjetrën shtoni arrën, ndërsa në të fundit shtoni kokosin. Nëse përzierja e kokosit është shumë e trashë mund të shtoni pak qumësht dhe ta përzieni.

Pastaj në një tepsi tjetër renditni masën e biskotave, pastaj të arrës dhe në fund të kokosit.

Më një tigan tjetër shtoni çokollatën, sheqerin, gjalpin dhe shkrijini. Pasi që të ftohet pak shtoni sipër ëmbëlsirës dhe futeni në frigorifer deri sa të ftohet mirë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat