6 erëzat më të forta, madje edhe se kanceri

Ushqime

6 erëzat më të forta, madje edhe se kanceri

Më: 22 shkurt 2021 Në ora: 15:54
Foto ilustrim

Nëse konsumoni këto gjashtë erëza,ekspertët pohojnë se mund të mposhtni edhe sëmundjet më të forta të kohës moderne.

XHENXHEFILI

Xhenxhefili që moti përdoret në mjekësinë popullore për shërimin e sëmundjeve të ndryshme, nga ftohjet deri te kapsllëku. Xhenxhefili mund të përdoret si i freskët apo pluhur. Megjithëse aroma e atij të freskët dhe të thatë dallon, vetitë e tij shëruese janë pothuajse të njëjta. Konsumimi i xhenxhefilit mund ta zëvendësojë secilin ilaç kundër mundimeve, e po ashtu mund ta zbutë ndjeshmërinë e lukthit gjatë shërimit të llojeve të ndryshme të kancerit.

ROZMARINA

Kjo është bimë mesdhetare që është burim i shkëlqyeshëm i antioksiduesve. Rozmarina përdoret më së shpeshti në kuzhinën mesdhetare dhe do ta vëreni se është pjesë e të gjitha llojeve të gjellëve. Mund ta përdorni për pasurimin e shijes së supës, salcës nga domatet, bukës, peshkut dhe mishit të gjedhit. Rozmarina ndihmon te detoksimi i trupit, pengesat në tretje, humbja e oreksit dhe fryrjet.

KURKUMA

Ka një shije dhe aromë të veçantë. Kurkumina është substancë aktive e kurkumës, e cila është treguar si substancë e hatashme antioksiduese dhe kundër inflamacioneve që mbron nga zhvillimi i qelizave kancerogjene. Ekstrakti i kurkumës është nën hulumtime e sipër dhe është treguar se mund të ketë rol të rëndësishëm në shërimin e disa llojeve të kancerit, përfshirë kancerin e zorrës së trashë, prostatës, gjirit he lëkurës.

HUDHRA

Substancat aktive hudhrës ia dhurojnë alicinën, e cila dhuron aromën dhe shijen e veçantë. Disa studime kanë vërtetuar se hudhra ul rrezikun nga shfaqja e kancerit në zorrë të trashë, fshikëz dhe në gji. Hudhra është shumë e shëndetshme edhe në detoksim dhe forcimin e sistemit imun. Substancat e saj antibakteriale ndihmojnë në parandalimin e infeksioneve bakteriale.

MENTA

Me mijëra vite përdoret në zbutjen e pengesave në tretje, siç janë gazrat, kapsllëku, ngërçet në lukth dhe diarreja. Po ashtu mund të ndikojë në zbutjen e simptomave gjatë helmimit me ushqim. Menta mundëson që ushqimi më shpejt të kalojë nëpër lukth. Nëse shërimi nga kanceri shkakton të vjella, provojeni çajin nga menta. Shpeshherë përdoret për zbutjen e dhimbjeve në fyt që janë dukuri e shpeshtë si pasojë e kimioterapisë.

KAMOMILI

Kamomili tash e një kohë të gjatë përdoret për zbutjen e dhimbjeve të ndryshme. Është treguar shumë efektive sidomos te personat që kanë telashe me gjumin. Shpëlarja e fytit nga ashtë mundëson që të mos keni probleme nga brenda. Kamomili zbut edhe problemet me tretjen, e sidomos te ngërçet që shfaqen në lukth. Ndihmon edhe në relaksimin e muskujve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat