Doni të pastroni fytyrën nga aknet? Ja disa nga ushqimet që do t’iu ndihmojnë t’i luftoni ato

Ushqime

Doni të pastroni fytyrën nga aknet? Ja disa nga ushqimet që do t’iu ndihmojnë t’i luftoni ato

Më: 28 shkurt 2021 Në ora: 10:25
Ilustrim

Mënyra më e mirë që të trajtoni fytyrën tuaj, është të përdorni ushqime të shëndetshme.

Po ju sjellim një listë ushqimesh, që do të ju ndihmojnë për zvogëlimin e plagëve të akneve në fytyrën tuaj.

1. Patatja e ëmbël

Patatja e ëmbël përmban retinol dhe beta-caroten. Trupi juaj shndërron beta-caroten-in në vitaminë A. Kjo vitaminë funksionon si një pengesë për bllokimin e poreve, ndërsa retinoli “lufton” aknet. Ju këshillojmë që në vend se të blini kremra të shtrenjtë, ju mund të shijoni patatet e ëmbla në ushqimet tuaja, pa asnjë kosto ekstra.

2. Lakra jeshile

Lakra jeshile është e pasur me vitamina K dhe C dhe është një burim i mirë i bakrit dhe hekurit. Vitaminat dhe mineralet në lakrën jeshile ndihmojnë në shkëlqimin e lëkurës. Vitamina K ndihmon për të zvogëluar njollat e errëta në lëkurën tuaj. Hekuri shpejton shërimin e plagëve duke përfshirë edhe puçrrat.

3. Lulelakra

Lulelakra është një burim i shkëlqyeshëm i vitaminës C. Kjo vitaminë  lufton çdo dëmtim të shkaktuar duke shëruar plagët e akneve.

4. Kungulli

Kungulli është një burim i shkëlqyeshëm i niacinës, vitaminave A dhe B, dhe zinkut. Niacina është e dobishme në trajtimin e akneve. Farat e kungullit përmbajnë zink, i cili ndihmon në kontrollin e niveleve të hormoneve dhe sjell në shërimin e lëkurës. Vitamina A ndihmon në minimizimin e plagëve të akneve.

5. Lëngu i limonit

Ju këshilloojmë të filloni ditën tuaj duke pirë një gotë ujë të ngrohtë me lëng limoni. Kjo mund të ju ndihmojë të arrini një lëkurë të shëndetshme dhe rrezatuese.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat