8 probleme që mund t’i parandaloni nëse filloni të hani speca çdo ditë

Ushqime

8 probleme që mund t’i parandaloni nëse filloni të hani speca çdo ditë

Më: 7 mars 2021 Në ora: 10:50
Ilustrim

Mund të duket sikur shtimi i një perime më shumë në dietën tuaj nuk do të sjellë ndonjë ndryshim të madh, por me të vërtetë mundet, për sa kohë që siguroheni ta përfshini atë në vaktet tuaja çdo ditë. Meqenëse perimet kanë kaq shumë vitamina dhe minerale në to, ato mund të sigurojnë trupin tuaj me ushqyes të shëndetshëm dhe madje të parandalojnë disa çështje të pakëndshme shëndetësore. Për shembull, specat iu ndihmojnë të mbani lëkurën tuaj të duket e re dhe e tonifikuar.

Më poshtë mund të lexoni për problemet që trajton konsumimi i specit

Mungesa e hekurit

Specat janë një burim i mirë  hekuri, dhe gjithashtu janë të pasura me vitaminë C, e cila ndihmon në përthithjen e tij më mirë. Mungesa e hekurit është një nga shkaqet më të zakonshme të  anemisë . Njerëzit që e kanë atë mund të ndjehen të lodhur, të dobët dhe të marrin frymë më shpesh. Nivelet e ulëta të hekurit janë gjithashtu një faktor rreziku për sindromën e këmbës së shqetësuar . Pra, ngrënia e specave zile mund të ndihmojë në parandalimin e këtyre çështjeve, veçanërisht nëse i hani ato me ushqime që përmbajnë shumë hekur, si mishi ose spinaqi.

Probleme me sytë

Specat kanë shumë vitaminë A dhe karotenoide, posaçërisht luteinë dhe zeaksantinë, të cilat mund t’ju ​​ndihmojnë të mbani sytë tuaj të shëndetshëm. Ato mund të mbrojnë retinën tuaj nga dëmtimi oksidativ dhe madje të zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve të syve, kataraktave dhe verbërisë që lidhen me moshën.

Lëkura e dëmtuar

Vitamina C  gjithashtu luan një rol të rëndësishëm në prodhimin e kolagjenit, i cili e mban lëkurën tuaj të duket e re dhe e shëndetshme. Nëse nuk ju mjafton, ka më shumë mundësi të krijoni lëkurë të thatë dhe të rrudhur. Një mungesë e vitaminës C mund të shkaktojë gjithashtu një mavijosje të lehtë dhe plagët tuaja mund të marrin më shumë kohë për t’u shëruar.

Probleme me zemrën

Lisopeni është një nga karotenoidet që përmbajnë specat e bukës . Ky komponent mund të ndihmojë në përmirësimin e shëndetit tuaj kardiovaskular dhe parandalimin e goditjeve në tru. Ajo e mban zemrën tuaj të shëndetshme duke ndihmuar në kontrollin e presionit tuaj të gjakut dhe rregullimin e niveleve të kolesterolit.

Venat e dukshme

Kapsaicina është një përbërës aktiv i pranishëm në specat e ëmbël. Ka veti antioksiduese, anti-mutagjene, anti-kancerogjene dhe imunosupresive, dhe mund të ndihmojë në parandalimin e formimit të venave të reja me variçe nëse hani speca rregullisht.

Kocka të dobëta

Një spec përmban 6% të sasisë së rekomanduar të  manganit. Ky element, së bashku me zinkun dhe bakrin, është thelbësor për shëndetin e kockave. Përveç kësaj, vitaminat C dhe K kanë veti anti-inflamatore dhe mund të ndihmojnë në parandalimin e osteoporozës.

Problemet me tretjen

Specat janë një burim i mirë i fibrave dietike. Mund të ndihmojë në ruajtjen e shëndetit të zorrëve dhe madje të parandalojë disa çrregullime gastrointestinale. Fibrat dietike, së bashku me faktin se rreth 90% e specave janë ujë, gjithashtu mund të ndihmojnë në humbjen e peshës.

Një sistem i dobët imunitar

100 gramë speca përmbajnë 17% të sasisë së rekomanduar ditore të  vitaminës B6 . Kjo vitaminë mbështet sistemin tuaj imunitar, dhe mungesa e mjaftueshme e saj mund të parandalojë trupin tuaj nga prodhimi i antitrupave të mjaftueshëm të nevojshëm për të luftuar infeksionet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat