Provoni t’i bëni, këta krepa kanë diçka të veçantë

Ushqime

Provoni t’i bëni, këta krepa kanë diçka të veçantë

Më: 18 mars 2021 Në ora: 22:49
Krepa

A insistojnë fëmijët tuaj për diçka të ëmbël? Provoni të bëni këta krepa të ëmbël me përbërësit që janë gjithmonë në frigoriferin tuaj. Fëmijët i duan!

Përbërësit:
8 gota të vogla me miell
1 lugë gjëlle sheqer
një majë kripë
3 vezë të rrahura
2 gota qumësht
1 lugë gjelle gjalpë, i shkrirë
1 lugë çaji vanilje
Nutella

Përgatitja:

Rrihni miellin, sheqerin dhe kripën lehtë së bashku. Në një tas të veçantë, rrihni vezët dhe qumështin dhe shtoni përzierjen e vezëve në përbërësit e thatë. I trazoni derisa të bëhet një masë e butë. Pasi të keni përzier gjalpin e shkrirë, lëreni brumin për 2 orë në frigorifer.
Nxehni një tigan në nxehtësi mesatare-ulët derisa të digjet. Hiqeni tiganin nga zjarri dhe shtoni një lugë gjalpë. Shtoni një lugë gjelle ose dy brumë dhe rrotulloni shpejt tiganin për të mbuluar pjesën e poshtme me brumë. Kthejeni krepën dhe gatuajeni për disa sekonda më shumë. Në fund, vendosni ato njëra mbi tjetrën në një pjatë. Shtoni një lugë Nutella në krep dhe e mbështillni në formë puro. Shtrydhni krepën butësisht për ta shpërndarë në mënyrë të barabartë. Shërbejeni me një lugë krem ​​të freskët dhe vanilje me aromë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat