Nutricionistët kanë zbuluar kohën e saktë kur duhet pirë çaj për të pasur efektin më të mirë

Ushqime

Nutricionistët kanë zbuluar kohën e saktë kur duhet pirë çaj për të pasur efektin më të mirë

Më: 20 mars 2021 Në ora: 18:32
Foto ilustrim

Çaji është i shëndetshëm, dhe bimët e ndryshme nga të cilat bëhet çaji mund të kenë efekte të ndryshme në shëndet

Shumica e njerëzve pinë çaj në vend të kafesë, me kafjall ose gjatë ditës. Ndonjëherë kërkojmë një filxhan çaj në mbrëmje për të pirë diçka të ngrohtë para se të shkojmë për të fjetur gjumë, veçanërisht gjatë muajve të ftohtë.

Nutricionistët thonë se çaji duhet të pihet 20 minuta pas racionit.

Pra, nëse e pini në kohën e kafjallit, prisni që të kalojnë rreth njëzet minuta dhe vetëm atëherë e pini.

E njëjta gjë vlen për drekën dhe darkën.

Në atë mënyrë, trupi do të përdorë më mirë energjinë nga ushqimi, ndërsa çaji do të ndihmojë tretjen në momentin “e duhur”.

Në mbrëmje, çaji do të na ndihmojë të flemë gjumë më mirë.

Gjatë muajve të ngrohtë, rekomandohet çaji i bardhë dhe jeshil plot me antioksidantë, ata do të na freskojnë dhe do të na mbushin me energji.

Gjatë vjeshtës dhe dimrit, rekomandohen çaji i zi dhe të tjerë më të fortë që na ngrohin edhe me temperaturën e lëngut edhe me shijen e pasur. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat