​Përfitimet nga kefiri dhe njerëzit që nuk duhet ta konsumojnë

Ushqime

​Përfitimet nga kefiri dhe njerëzit që nuk duhet ta konsumojnë

Më: 21 prill 2021 Në ora: 16:09
Foto ilustruese

Për shkak të pasurisë së lëndëve ushqyese dhe probiotikëve që përmban, kefiri është bërë shumë i popullarizuar dhe shumë e preferojnë atë ndaj kosit.

Kefiri është një pije e kultivuar, e thartuar, që të kujton kosin. Burime të caktuara deklarojnë se kjo pije është mbi 1000 vjet e vjetër dhe buron nga Kaukazi. Në thelb, kefiri prodhohet nga fermentimi i kokrrave "kefir", të cilat i ngjajnë lulelakrave miniaturë. Këto kokrra përbëhen nga kazeinë dhe koloni xhelatinoze të mikroorganizmave që rriten në mënyrë simbiotike. Mikroflora dominuese janë Saccharomyces kefir, Torula kefir, Lactobacillus caucasicus, Leuconostoc dhe streptokoku i qumështit të përdorur në industrinë ushqimore, dhe maja është gjithashtu e pranishme.

Të dhënat e vlerës së energjisë

Së pari, këtu janë sa kalori mund të prisni me 175 ml kefir:

kalori: 97 kcal

karbohidratet: 5 - 7 g

yndyrë: 3 - 6 g (në varësi të qumështit të përdorur)

proteina: 4 g

kalcium: 10% RDI (marrja e preferuar ditore)

fosfor: 15% RDI

vitamina B12: 12% RDI

magnez: 3% RDI

Përfitimet e kefirit për shëndetin

Përmban shumë lëndë ushqyese, shumë proteina, vitamina B, kalium dhe kalcium. Kalciumi ndihmon në ndërtimin e kockave të forta, proteina ndërton muskuj të fortë dhe kaliumi është i rëndësishëm për shëndetin e zemrës, raporton Medical News Today.

Por probiotikët janë përfitimi më i fortë shëndetësor që kefir mund të ofrojë. Sipas Klinikës Mayo, probiotikët mund të ndihmojnë në:

përmirësimin e raportit të baktereve të shëndetshëm gastrointestinal

trajtoni dispepsi, sidomos pas përdorimit të antibiotikëve

trajtoni sindromën e zorrës së irrituar ose lehtësoni simptomat e saj

zvogëlojnë ose parandalojnë infeksionet gastrointestinale ose nxisin shërimin pas tyre

parandalojnë ose ndihmojnë në trajtimin e infeksioneve vagjinale

parandalojnë ose ndihmojnë në trajtimin e infeksioneve të traktit urinar

Përfitimet shëndetësore të kefirit mund të shtrihen përtej probiotikëve. Një studim zbuloi se kefiri mund të jetë i dobishëm në uljen e kolesterolit dhe stimulimin e sistemit të imunitetit.

Dallimi kefir-kos

Ndonjëherë njerëzit dinë të barazojnë kefirin dhe kosin si produkte identike, por nuk janë ashtu. Ato kanë shumë gjëra të përbashkëta - të dyja janë kremoze, ndonjëherë kanë shije të hidhur dhe bëhen me ndihmën e produkteve të qumështit, megjithëse ekzistojnë versione alternative. Të dy janë gjithashtu burime të shkëlqyera të proteinave, kalciumit, vitaminave B, kaliumit dhe probiotikëve.

Por ata gjithashtu kanë disa ndryshime. Kefiri zakonisht ka më shumë yndyrë sesa kosi, por gjithashtu ka më shumë proteina dhe më shumë probiotikë. Gjithashtu, është më i rrallë dhe më i lehtë për t’u konsumuar sesa kosi.

Dallimi, natyrisht, është në vetë përgatitjen. Kefiri fermentohet në temperaturë dhome, ndërsa shumë lloje të kosit kultivohen nën një nxehtësi të caktuar. Për më tepër, kefiri përmban një numër të llojeve të ndryshme të baktereve të shëndetshëm, është më i mirë për traktin gastrointestinal dhe maja aktive në kefir gjithashtu ka përfitime më të mëdha ushqyese sesa ajo në kos, sipas Healthline.

Efektet anësore të kefirit dhe kush nuk duhet ta konsumojë

Edhe pse konsumimi i kefirit sjell shumë përfitime shëndetësore, disa efekte anësore janë gjithashtu të mundshme, si kapsllëk dhe dhimbje barku dhe më shpesh ndihen nga njerëzit pas konsumimit të parë të kefirit.

Për më tepër, kefiri konsiderohet i sigurt për fëmijët midis moshës një dhe pesë, por duhet patjetër ta kontrolloni këtë së pari me një pediatër ose mjek të përgjithshëm. Fëmijët nën një vjeç nuk lejohen të konsumojnë produkte nga qumështi i lopës, por atyre u lejohet të konsumojnë qumësht gjiri që përmban probiotikë natyralë.

Njerëzit me sëmundje autoimune duhet gjithashtu të flasin me mjekun e tyre para se të konsumojnë kefir. Megjithëse bakteret në kefir janë të dobishme për njerëzit me sistem të fortë të imunitetit, ato mund të rrisin infeksionet ose të përkeqësojnë kushtet tek ata, sistemet imunitare të të cilëve janë jashtë ekuilibrit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat