Si të mbillni domatet në mënyrë korrekte

Ushqime

Si të mbillni domatet në mënyrë korrekte

Më: 23 prill 2021 Në ora: 12:12
Foto ilustrim

Domatet janë xhevahire të kuqe të mbushura me vitamina dhe minerale të tilla si vitaminë C, kalium, folate dhe vitaminë K.

Ato luftojnë kundër sëmundjeve serioze, nga ato kardiovaskulare te mosfunksionimi njohës. Po ashtu janë burimi i likopenit dietik – një antioksidant i fuqishëm që lufton kancerin.

Sezoni i mbjelljes së domateve është afër. Ky artikull është për ju që dëshiron të mësoni se si t’i rrisni ato siç duhet.

Gjëja kryesore në lidhje me rritjen e domateve ose ndonjë bime tjetër, është që ju duhet t’i mbillni ato me shumë dashuri. Nëse doni bimë të shëndetshme dhe të forta, duhet t’i tregoni sa të mirë jeni me to. Ju do të mësoni se si ta bëni atë siç duhet në hapat e mëposhtëm.

Klasifikimet e domates
Domatet rriten më së miri në stinët e ngrohta. Ekzistojnë dy lloje të domateve:

Bush dhe xhuxh
Varieteteve të domates Bush rriten deri në 120 centimetra. Varietetet e xhuxhëve rriten në rreth 60 centimetra. Pra, ato qartë kërkojnë hapësirën më të vogël. Për tu rritur ata kanë nevojë për 4-6 javë kohë.

Domatet vining
Domatet vining mund të rriten më shumë se 180 centimetra. Për shkak se rriten të gjata, ata zakonisht kanë nevojë për kafaze domatesh ose mbështetëse bambuje.

Mbjellja e domateve
Mund të duket e vështirë, por mbjellja e domateve nuk është aq e komplikuar.

Fillimi i farave të domates në ambiente të mbyllura
Domatet zakonisht fillojnë brenda në një serë, hapësirë ​​të brendshme me drita të artificiale ose në një dhomë dielli të ngrohtë, të ndriçuar mirë si kuzhina . Nëse po mbillni në ambiente të mbyllura, duhet të filloni nga fundi i shkurtit deri në mes të marsit.

Transplantimi i filizit të domates në kopsht
Sapo të rriten rreth 30 centimetra, do t’ju duhet t’i dërgoni jashtë. Së pari, sigurohuni që t’u jepni atyre hapësirë ​​të mjaftueshme. Kur nuk janë aq afër njëra-tjetrës, ato priren të rriten më shumë dhe të japin më shumë fruta. Zgjidhni një vend me diell dhe vendosni në kopsht më thellë se sa po rriteshin në hapësirat e brendshme.

Ujitni dhe ushqeni rregullisht

Sigurohuni që bimët tuaja të domates nuk thahen kurrë shumë, pasi ato kërkojnë furnizim të mirë me ujë. Pak dhe shpesh është mënyra më e mirë që mund të praktikoni. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat