Disa nga ushqimet verore për humbjen në peshë

Ushqime

Disa nga ushqimet verore për humbjen në peshë

Më: 21 korrik 2021 Në ora: 18:48
Foto ilustrim

Në mënyrë që ta forconi shëndetin dhe shkrini kaloritë, si dhe të parandaloni grumbullimin e kilogramëve të tepërt, ekspertët ju sugjerojnë të filloni me konsumimin e pemëve dhe perimeve sezonale.

PJEPRI

Pjepri nuk përmban nivel të lartë të kalorive e as karbohidrate, e është burim edhe për vitamina A. Vitamina A ndihmon në ruajtjen e shëndetit të syve dhe lëkurës. Hulumtimet kanë treguar se pjepri shpejton punën e metabolizmit dhe e forcon sistemin imun.

PJESHKAT

Hulumtimet kanë treguar se pjeshkat përmbajnë substanca që ndihmojnë në parandalimin e mbipeshës, nivelit të lartë të kolesterolit, infeksionet kronike dhe diabetin.

SHALQIRI

Shalqiri është burim i likopenit, karotenoiodeve që e mbrojnë lëkurën nga ekspozimi i tepërt në diell dhe pakëson rrezikun nga sëmundjet e zemrës.

MANAFERRAT

Manaferrat janë burim i shkëlqyeshëm i antioksiduesve dhe vitaminave C. Hulumtimet kanë treguar se manaferrat mund të rregullojnë oreksin dhe të ndalojnë etjen për ushqime të grimcuara.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat