Sallatë me shalqi, domate dhe djathë: Provojeni, shija e saj do t’ju mrekullojë

Ushqime

Sallatë me shalqi, domate dhe djathë: Provojeni, shija e saj do t’ju mrekullojë

Më: 23 korrik 2021 Në ora: 07:15
Ilustrim

Këtë sallatë mund ta shërbeni si meze ose si vakt

Nevojiten:

▪ shalqi,
▪ rukolë,
▪ domate e tharë në diell,
▪ djathë dhie ose deleje
▪ djathë i fortë

Për shtesë:

▪ jogurt,
▪ mustardë,
▪ shurup panje,
▪ salcë shege,
▪ vaj ulliri,
▪ borzilok,
▪ kripë,
▪ piper.

Përgatitja:

Përzieni të gjithë përbërësit dhe vendosni rukolën e larë mbi të. Vendoseni në një pjatë, pastaj shtoni shalqi të prerë.

Skuqni pak domatet e thata, më pas copëtojini dhe vendosini sipër shalqirit.

Më pas grijeni djathin, dhe skuqni djathin e dhive ose të deleve, ose ndonjë djathë tjetër të bardhë që mund të skuqet në një tigan ku janë skuqur domatet e thata.

Hidh pak më shumë sallatë të gatshme.

Më pas grijeni djathin e fortë, dhe skuqni djathin e dhive ose të deleve ose ndonjë djathë tjetër të bardhë që mund të skuqet në një tigan ku janë skuqur domatet e thata.

Sipër sallatës së gatshme hidh edhe pak shtesë.

Ju bëftë mirë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat