Mënyra pekineze e gatimit të pulës, do ju lërë gojëhapur!

Ushqime

Mënyra pekineze e gatimit të pulës, do ju lërë gojëhapur!

Më: 13 gusht 2021 Në ora: 06:51
Ilustrim

Nëse po kërkoni një mënyrë për të bërë një pulë të pjekur në mënyrë të përsosur me lëng, por edhe krokante, largohuni disi nga kuzhina dhe të shëtisni nëpër shtëpi, sepse zgjidhja më e thjeshtë mund të mos jetë shumë larg.

Shumë objekte mund të bëhen shumëfunksionale nëse përdoren me kreativitet dhe mes tyre është edhe tharësja e flokëve, një pajisje që mungon në kuzhinë.

Korrespondentja e New Yorker, Helen Rosner, është ajo që tregon një truk, për ta gatuar pulën në mënyrë perfekte. Megjithëse kjo metodë ekziston në të vërtetë që nga viti 1978, kur u prezantua për herë të parë nga Marcella Hazan, një shkrimtare e njohur e librave të gatimit.

Në librin e saj Essentials of Classic Italian, Hazan zbuloi këtë metodë të gatimit të pulës, e njohur si mënyra pekineze. Ajo rekomandon zhytjen e rosës ose pulës në ujë të vluar dhe pastaj tharjen me kujdes me një tharëse flokësh.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat