Komposto kumbulle pa konservues

Ushqime

Komposto kumbulle pa konservues

Më: 11 tetor 2021 Në ora: 12:01
Foto Ilustrim

Nuk ka ëmbëlsirë më të mirë dimërore!

Përbërësit:

– 2 kg kumbulla;
– sheqer;
– ujë.

Përgatitja:

Pastroni kumbullat nga bishtat dhe lajini, pastaj vendosini në kavanoza.

Qitni ujë në një kavanoz, pastaj mateni në mënyrë që të dini se sa ujë nevojitet për sasinë që e përgatisni.

Ziejeni sheqerin dhe ujin (për të shkrirë sheqerin), e lëreni të ftohet, pastaj e hidheni mbi kavanoza me kumbulla.

Mbyllini kavanozat me kapakë, mbështillini me letër dhe palosini në një tenxhere më të madhe, derdhni ujë mbi ta dhe lërini të pasterizohen.

Kur uji vlon në kavanoza, pra për të parë flluskat, vloni edhe 10 minuta të tjerë.

Lërini kavanozat të ftohen në ujë, pastaj fshijini dhe vendosini në një vend të errët.

Shijojeni 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat