Shëndetlie, ëmbëlsira ideale për ditët me shi

Ushqime

Shëndetlie, ëmbëlsira ideale për ditët me shi

Më: 13 tetor 2021 Në ora: 15:02
Foto ilustrim

Përbërësit: 

500 g miell, 200 g mjaltë, 300 g arra të qëruara, 200 g gjalpë, 1 lugë kafeje sodë, 5 kokrra vezë +1 të verdhë për ta lyer sipër para pjekjes, 2 lugë gjelle sheqer. Për sherbetin duhen 500 g sheqer + 700 ml ujë dhe 4 karafilë për të aromatizuar shërbetin.

Përgatitja: 

Rrahim vezët me sheqerin. Shtojmë mjaltin dhe e perziejmë.  Shtojmë gjalpin e zbutur dhe arrat. Bashkojmë sodën me miellin dhe e shtojmë te masa e lëngshme. Brumin e punojmë me dorën. Masën e hedhim në tavë. E lyejmë sipër me një të verdhë veze (ku kemi shtuar edhe dy pika limon). E pjekim në temperaturë 180⁰C për 40 minuta, në furrë të parangrohur. Përgatisim shërbetin duke bashkuar ujin, sheqerin dhe karafilin. E lëmë të valojë për 10 minuta dhe e shtojmë të nxhetë në tavën që është pjekur dhe ëahtë ftohur.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat