Historia e gjatë dhe interesante e dardhës

Ushqime

Historia e gjatë dhe interesante e dardhës

Më: 14 tetor 2021 Në ora: 20:21
Ilustrim

Dardhat u kultivuan nga Fenikasit dhe Romakët e lashtë. Për herë të parë, ne gjejmë përshkrime të saj në afresket në Pompei dhe në mozaikët romakë, ndërsa në një mozaik të një kishe të krishterë në Jordan pema e dardhës përshkruhet si një nga katër pemët e shenjta.

Në Kinë, dardha ishte një frut i përhapur që në 2,500 para Krishtit. Dardha ishte gjithashtu një simbol. Për egjiptianët e lashtë, ai ishte një frut i shenjtë dhe madje ishte i lidhur me adhurimin e perëndeshës Isis. Në Kinë, edhe sot, dardha është një simbol i jetëgjatësisë, pastërtisë, mençurisë dhe drejtësisë.

Dardha e egër e ka origjinën në Europën juglindore dhe është rritur në mijëra varietete. Ata u bënë aq të popullarizuar saqë në Italinë mesjetare u rritën më shumë se 200 lloje. Deri në shekullin e 17 -të, francezët kishin zhvilluar 300 varietete të ndryshme, të frymëzuar nga pasioni i Luigjit XIV për këtë frut dhe përgjithësisht të vendosur si një frut i aristokracisë, një simbol i bollëkut dhe prosperitetit, prandaj shpesh përshkruhet në portrete të ndryshme.

Në pikturat e njohura si natyra e vdekur e epokës së artë të pikturës holandeze, dardha ka një vend të spikatur. Gjatë Rilindjes, Leonardo da Vinci zotëronte Codex Arundel 67, një libër mite që përfshinte një me yllin e dardhës. Aroma, shija dhe forma e saj nuk lanë të palëvizshme as Shekspirin i cili e përmend atë në veprat e tij të ndryshme. Dardhat e para u mbollën në Amerikë në 1620 pas Krishtit, ndërsa deri në atë kohë ato u importuan gjerësisht nga Franca. Sot ka mbi 5,000 varietete të njohura në botë. Sigurisht, deri në shekullin e 18 -të, dardhat nuk kishin fruta të buta me lëng që njohim sot. Gjatë asaj periudhe, u krijuan varietete të ndryshme që i dhanë strukturën dhe shijen e saj të veçantë. Sot, vendi kryesor prodhues i dardhës është Kina.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat