Çfarë janë saktësisht vijat e bardha në gjoksin e pulës?

Ushqime

Çfarë janë saktësisht vijat e bardha në gjoksin e pulës?

Më: 22 tetor 2021 Në ora: 13:46
Ilustrim

Kur blini gjoks pule ose copëza pule te kasapi, mund të shihni disa pako ku pula ka një shirit të bardhë përgjatë mishit. Çfarë është saktësisht ky shirit i bardhë dhe çfarë do të thotë për cilësinë e shpendëve?

“Nga pikëpamja evolucionare, pulat evoluan në mënyrë që të mund të fluturonin shumë shpejt nëpër pemë”, tha profesori dhe kreu i Departamentit të Shkencës së Shpendëve në Universitetin Georia. “Ato nuk kanë aq shumë enë gjaku, kështu që janë më pak të varur nga oksigjeni. Kjo është vetëm një anatomi e pulës. Mishi i gjoksit nuk përmban shumë yndyrë. Vijat e bardha janë një faktor cilësor në mishin e gjoksit të pulës që shkaktohet nga yndyra, depozitat në muskuj gjatë kohëzgjatjes së zhvillimit të tij”.

Për sa i përket faktit se sa e zakonshme është të hasësh vija të bardha, ai thotë: “Anketat e tufave komerciale të pulave tregojnë se 12 deri në 43 për qind e shpendëve janë të prekur nga vijat e bardha. Përveç kësaj, vetëm tre deri në gjashtë për qind e shpendëve të infektuar janë infektuar. raste të rënda të vijave të bardha”. Megjithatë, një raport i fundit nga Human League sugjeron se vijat e bardha janë shumë më të zakonshme se kaq. Përveç kësaj, Human League argumenton se kjo është problematike, pasi është një shenjë e teknikave agresive të bujqësisë nga fermerët e shpendëve. “Pulat tipike të rritura në fabrikë rriten me një ritëm të shpejtë dhe jetojnë në kushte të ngushta, shpesh të pista. Vijat e bardha janë një sëmundje muskulare që raportohet se prek 50-96% të pulave me rritje të shpejtë.”

Vijat e bardha nuk janë çështje e sigurisë ushqimore dhe as nuk ndikojnë në mirëqenien e pulës”, thotë Këshilli Kombëtar i Pulave. “Zogjtë me rritje të ngadaltë, produktet organike dhe zogjtë me rreze të lirë gjithashtu mund të kenë vija të bardha.” Së fundi, Këshilli Kombëtar i Pulave thekson se “vijat e bardha janë një çështje cilësore, jo një ‘sëmundje’”

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat