Deri tash keni zier makaronat gabimisht, kjo është mënyra e duhur

Ushqime

Deri tash keni zier makaronat gabimisht, kjo është mënyra e duhur

Më: 26 tetor 2021 Në ora: 19:36
Foto ilustrim

Sa duket një mënyrë e thjeshtë, aq është edhe stresuese ndonjëherë. Për zierjen e makaronave, të gjithë dimë të njëjtën metodë: t’i fusim në ujë të nxehtë

Por sapo fillojnë të ziejnë, kërkojnë sërish vëmendje, sepse shkuma e tyre mund të derdhet nga tenxherja nëse nuk i kontrollon. Ka një mënyrë për ta shmangur këtë? Sigurisht, dhe është mjaft e thjeshtë.

Nëse je duke bërë diçka tjetër ndërsa makaronat vlojnë e nuk mundesh t’i kontrollosh, atëherë vendos mbi tenxhere një lugë druri (si në foto).

Druri do ta ndalojë shkumën të dalë nga tenxherja duke i lënë makaronat të ziejnë ngadalë dhe pa u derdhur. Kaq është! Provoje!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat