Renditja e ushqimeve nga më të mirat te më të këqijat

Ushqime

Renditja e ushqimeve nga më të mirat te më të këqijat

Më: 26 tetor 2021 Në ora: 20:07
Foto ilustrim

Të gjithë e dimë që nuk është gjithmonë e lehtë të vendosni nëse një ushqim është "i mirë" ose jo. Megjithatë, studiuesit nga Universiteti Tufts në Massachusetts mund t'i kenë bërë gjërat më të lehta me zhvillimin e një mjeti të ri që rendit më shumë se 8,000 ushqime dhe pije sipas mënyrës se sa të shëndetshme janë ato.

“Konsumatorët, politikëbërësit dhe madje edhe industria po kërkojnë mjete të thjeshta për të udhëhequr të gjithë drejt zgjedhjeve më të shëndetshme,” tha Dr. Dariush Mozaffarian, autori kryesor i studimit dhe dekani i Friedman School of Nutrition Science and Policy në Tufts.

Hulumtimi u financua nga Instituti Kombëtar Amerikan i Shëndetësisë dhe u mbështet nga një kompani ushqimore dhe Instituti Kombëtar Amerikan i Zemrës, Mushkërive dhe Gjakut.

Si funksionon sistemi i renditjes së ushqimeve? I quajtur Food Compass, sistemi u jep ushqimeve pikë bazuar në nëntë faktorë:

- vitaminat
- mineralet
- raportet e lëndëve ushqyese
- përbërësit e ushqimit
- produkte të shtuara
- përpunimi
- fibra/proteina
- lipide specifike
- fitokimikatet

Sistemi i jep ushqimit një rezultat që varion nga 1 që është më pak i shëndetshëm deri në 100 që është më i shëndetshmi. Studiuesit thanë se ushqimet dhe pijet që kanë një rezultat 70 ose më shumë, si mjedrat, duhet të konsumohen. Ushqimet që vlerësohen nga 31 deri në 69, duhet të hahen me moderim. Çdo gjë që shënon 30 ose më pak, duhet të konsumohet minimalisht.

Në sistemin Food Compass, kategoria e ushqimeve të ëmbla dhe ëmbëlsirave kishte rezultatin mesatar më të ulët, me 16 pikë. Kategoria me më shumë pikë ishin frutat, me një rezultat mesatar prej afro 74.

Perimet kishin një rezultat mesatar prej 69 pikë dhe bishtajoret, arrat dhe farat një rezultat mesatar prej 68. Pothuajse çdo frut i papërpunuar mori 100 pikë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat