Sa ushqim hanë shumica e njerëzve në botë?

Ushqime

Sa ushqim hanë shumica e njerëzve në botë?

Më: 23 nëntor 2021 Në ora: 15:59
Foto ilustrim

Gati gjysma e popullsisë së botës vuan nga kequshqyerja, e cila ka efekte të dëmshme për shëndetin dhe planetin, sipas një raporti të publikuar sot.

Sipas të dhënave të këtij raporti vjetor të titulluar “Raporti global i të ushqyerit ” (GNR) nga organizata të tilla si OKB, Unicef, Organizata Botërore e Shëndetësisë ose Organizata e Ushqimit dhe Bujqësisë, 48% e njerëzve në Tokë hanë shumë ose shumë pak.

Me ritmet aktuale, bota nuk do të arrijë tetë nga nëntë objektivat e OBSH-së për ushqimin e vendosur për vitin 2025.

Këto synime përfshijnë uljen e peshës tek fëmijët (një gjendje në të cilën ata janë shumë të hollë për gjatësinë) dhe vonesat në zhvillim (kur janë shumë të vegjël për moshën e tyre), si dhe obezitetin tek të rriturit.

Raporti vlerëson se rreth 150 milionë fëmijë nën moshën 5 vjeç vuajnë nga vonesa në zhvillim, më shumë se 45 milionë janë të dobët dhe pothuajse 40 milionë janë mbipeshë.

Ai gjithashtu zbulon se më shumë se 40% e burrave dhe grave (2.2 miliardë njerëz) janë mbipeshë ose obezë.

Një e katërta e të gjitha vdekjeve të të rriturve janë për shkak të ushqyerjes së dobët

“Vdekjet e parandalueshme nga kequshqyerja janë rritur me 15% që nga viti 2010 dhe tani përbëjnë ‘ një të katërtën e të gjitha vdekjeve të të rriturve'”, tha Renata Misa, kryetare e Grupit të Pavarur të Ekspertëve GNR.

“Të dhënat globale tregojnë se dieta jonë nuk është përmirësuar gjatë dhjetë viteve të fundit dhe tani është një kërcënim serioz për shëndetin e njeriut dhe planetin”, shtoi ai.

Sipas raportit, njerëzit nuk konsumojnë sasitë e rekomanduara të ushqimeve që promovojnë shëndetin, si frutat dhe perimet.

Të ushqyerit në varësi të të ardhurave të çdo vendi

Siç pritej, në vendet me të ardhura të ulëta konsumi i këtyre ushqimeve është më i ulët.

Në fund të fundit, vendet me të ardhura të larta konsumojnë më shumë ushqime që janë të dëmshme për shëndetin, si mishi i kuq, bulmeti dhe pijet me sheqer, dhe kanë përqindjen më të lartë të njerëzve mbipeshë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat