Patate të pjekura me kos: Drekë e shpejtë me shije të përsosur!

Ushqime

Patate të pjekura me kos: Drekë e shpejtë me shije të përsosur!

Më: 5 dhjetor 2021 Në ora: 08:43
Foto ilustrim

Patatet e pjekura në furrë marrin shije të veçantë në saje të përzierjes së kosit dhe mëlmesës

Përbërësit:

▪ 4 – 5 patate të mëdha
▪ 2 lugë vaj
▪ 2 lugë kos të dendur
▪ 1 lugë e vogël krip
▪ ¼ lugë piper apo spec djegës
▪ ½ lugë e vogël mentë
▪ ½ lugë e vogël temjan

Përgatitja:

Qëroni patatet, prisni në feta dhe lyeni me kos të përzier me mëlmesë.

Piqni në tepsi të lyer apo në letër për pjekje, rreth 40 minuta, në temperaturë 200 gradësh.

Ju bëftë mirë!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat