Eggnog: Pija tradicionale anglosaksone e ditëve të festave

Ushqime

Eggnog: Pija tradicionale anglosaksone e ditëve të festave

Më: 7 dhjetor 2021 Në ora: 17:05
Foto ilustrim

Eggnog është një pije alkoolike me bazë vezësh-- e ngjashme me 'lait de poule' franceze, por pjoesë e kulturave anglosaksone në periudhën festive që përfshin Ditën e Falenderimeve dhe Krishtlindjet, edhe pse konsumohet edhe në rrethana të tjera.

Përbërësit:

500 ml qumësht

250 ml pana e freskët

150 ml Brandy

150 ml rum

150 gr sheqer

5 vezë

Receta tradicionale e eggnog

Për të përgatitur eggnog sipas recetës klasike, do të jetë e mjaftueshme të ndjekim disa hapa të thjeshtë. Pasi të kemi ndarë të bardhat nga të verdhat, rrahim të bardhat marengë dhe i vendosim mënjanë. Të verdhat i punojmë me sheqerin me ndihmën e një rrahëse vezësh derisa të marrim një shkumë të verdhë.

Më pas, shtojmë përbërësit e tjerë si panën, qumështin, rumin, brandy-n dhe vazhdojmë ta punojmë përzierjen me rrahëse për 5 minuta të tjera. Më pas shtojmë të bardhat e rrahura me lëvizje delikate nga poshtë-lart në mënyrë që të mos prishet marenga. Pastaj e servirim nëpër gota, duke spërkatur sipërfaqen e tyre me pluhur kanelle dhe pak arrë moskat.

Një pije e ngrohtë apo e ftohtë?

Nëse do të ndodheshim në një pub anglez ose amerikan në periudhën e Krishtlindjeve  dhe porosisim një eggnog, do të shërbehej me përbërës të përzier në temperaturën e ambientit. Kurse në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada, ku klima është më e ftohtë në muajt e dimrit, shërbehet e ngrohtë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat