Nëse doni trup të bukur, këto ushqime mos i hani kurrë për mëngjes

Ushqime

Nëse doni trup të bukur, këto ushqime mos i hani kurrë për mëngjes

Më: 8 janar 2022 Në ora: 17:00
Foto ilustrim

Më poshtë ne do t’ ju tregojë ushqimet që nuk duhet të hani për mëngjes!

Krepa

Janë të lehta për t’u gatuar, por shumica e njerëzve nuk e dinë që janë jo të rekomandueshme për mëngjes. Krepat përmbajnë shumë sheqer, kështu ndikon në nivelin e insulinës. Prandaj ju sugjerojmë t‘i shmangni krepat në mëngjes.

Bukë e thekur

Mëngjesi i preferuar i çdo personi janë tostet. Janë të shpejtë të shijshëm, por të dëmshëm për shëndetin. Ju mund të hani tost, por jo me bukë të thekur, sepse buka përmban gluten dhe karbohidrate dhe në momentin që e bëni të thekur është dhe më i dëmshëm.

Oriz

Orizi është shtëpia e yndyrës, përmban shumë karbohidrate të cilat nuk janë të nevojshme për trupin tonë. Në vend të orizit të bardhë, mund të gatuani oriz ngjyrë kafe, shija është e njëjtë, por ajo përmban më shumë fibra dhe jo karbohidrate shtesë.

Qumësht

Gjëja e parë që pinë njerëzit në mëngjes është qumështi, sidomos fëmijët. Me një stomak bosh, qumështi mund të çojë në probleme me stomakun dhe probleme me aciditetin. Qumështi konsiderohet si i shëndetshëm dhe ushqyes, por nuk është aq sa duhet.

Sanduiç

Jo se janë të pashëndetshëm kur i gatuani në shtëpi, por kur i blini diku tjetër nuk janë aspak të shëndetshëm. Sanuiçët e paketuar janë shumë të rrezikshëm, sepse qëndrojnë për një kohë të gatë në paketim dhe dëmtojnë shëndetin.

Jo reçel, çokokrem etj

Të gjithë i hani një fetë buke me këto produkte, por është mirë t’i shmangni, sepse kanë përbërje që nuk duhen konsumuar në mëngjes.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat