​Sa kohë lejohet të qëndrojë torta në frigorifer - varet nga një gjë

Ushqime

​Sa kohë lejohet të qëndrojë torta në frigorifer - varet nga një gjë

Më: 13 janar 2022 Në ora: 12:03
Foto ilustrim

Ngrirja është mënyra më e mirë për ta ruajtur, por a e dini sa mund të qëndrojë keku në frigorifer?

Të gjitha ëmbëlsirat kremoze që janë të mbushura ose të lyera me krem pana ose salcë kosi të ëmbël, gjalpë ose krem me bazë margarine dhe djathë të butë duhet të ruhen në frigorifer.

Pothuajse çdo gjë mund të ngrihet: ëmbëlsira, biskota çaji, ëmbëlsira me krem… Por për ta shkurtuar, do të ishte mirë ta ruani tortën në frigorifer, ja sa mund të qëndrojë torta atje.

Torta e pjekur që nuk ka përbërës të freskët, si për shembull keku me çokollatë, mund të qëndrojë në frigorifer për tri deri në katër ditë. Por ëmbëlsirat me fruta, ose ato që përmbajnë krem me vezë, krem djathi ose krem pana me bazë qumështi, duhet të hahen brenda dy ditësh, përndryshe është e mundur që mbi to të krijohen baktere të dëmshme.

Do ta kuptoni që diçka nuk shkon nëse korja është tharë dhe mbushja ka filluar të ndahet në një përbërës të lëngshëm dhe të yndyrshëm. Gjithashtu, nëse torta kishte një mbushje frutash dhe frutat duken të lëngshëm, jo të freskët, hidhni menjëherë pjesën tjetër të tortës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat