Shkopinjtë e frutave të thata, të shëndetshëm dhe idealë për fëmijët

Ushqime

Shkopinjtë e frutave të thata, të shëndetshëm dhe idealë për fëmijët

Më: 13 janar 2022 Në ora: 15:20
Foto ilustrim

Janë doza e përsosur ditore e ëmbëlsirave!

Ju nuk do të jeni në gjendje t’u rezistoni atyre!

Përbërësit:

– 200 g fruta të thata (hurma dhe kajsi),
– 100 g bajame/lajthi,
– pak kripë,
– 2 lugë çaji kanellë,
– 2 lugë gjelle vaj kokosi,
– 50 g fjolla tërshëre,
– 20 g fara kungulli
– 20 g manaferra.

Përgatitja:

Hurmat dhe kajsitë për pak kohë zhytni në ujë të ngrohtë.

Hidhni hurmat e kulluara dhe kajsitë, bajamet dhe lajthitë në procesorin e ushqimit dhe përzieni shkurtimisht.

Shtoni kripën, kanellën, vajin e kokosit dhe fjollat e tërshërës dhe përzieni sërish.

Vendoseni përzierjen në një sipërfaqe të lyer me yndyrë dhe formoni një katror me duar, hidhni sipër manaferrat dhe farat e kungullit.

Vendoseni në frigorifer për t’u forcuar dhe kur të ftohen pritni në shkopinj.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat