Qofte me mozarella; antipasta më e mirë që mund të përgatisni në shtëpi

Ushqime

Qofte me mozarella; antipasta më e mirë që mund të përgatisni në shtëpi

Më: 17 janar 2022 Në ora: 06:36
Foto ilustrim

Të shijshme dhe të thjeshta për t’u përgatitur, qoftet me mozarella janë një antipastë e shijshme, shumë e dashur nga fëmijët. Janë ideale edhe nëse dëshironi të organizoni një darkë ose aperitiv në shtëpi për miqtë.

Përbërësit:

Një top i madh mozzarella

Një vezë

60 gram parmixhano i grirë

Një lugë gjelle majdanoz i grirë

60 gramë bukë e grirë (galetë)

Vaj ulliri

Kripë dhe piper

Prisni djathin mozzarellla në kubikë dhe vendoseni në një sitë të kullojë mirë.

Më pas vendosini kubat e mozzarella-s në mikser dhe shtoni edhe përbërësit e tjerë: vezën, majdanozin, parmixhanon, kripën dhe piperin.

Frulojini derisa të përftoni një masë homogjene dhe më pas punojeni mirë në mënyrë që të formoni qofte konsistente.

Nxehni vajin në një tigan dhe skuqini për 10 minuta në zjarr të ulët ose derisa të marrin ngjyrë të artë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat