Përfitimet nga kripa e Himalajeve

Ushqime

Përfitimet nga kripa e Himalajeve

Më: 17 janar 2022 Në ora: 22:48
Foto ilustrim

Në një studim të publikuar në “Journal of Herbal Medicine”, hulumtuesit kanë dalë në përfundimin se kripa e Himalajeve, së bashku me lëngun e limonit, ndihmojnë në trajtimin e dhimbjeve të kokës.

Ajo që duhet të bëni është të shtrydhni lëngun e një limoni në një gotë me ujë e ta përzieni me 2 lugë kripë himalaje. Dhimbja e kokës do të pushojë brenda pak minutave dhe kjo pije nuk ka asnjë efekt anësor.

Kjo kripë përmban 84 elemente, të cilat ndihmojnë për rritjen e nivelit të seretoninës (hormonit të lumturisë) dhe forcojnë sistemin nervor.

Ndër përfitimet kryesore të kësaj kripe janë:

Rregullimi i nivelit të sheqerit në gjak

Rrit përçueshmërinë tek qelizat nervore për përpunimin e informacionit dhe komunikimin.

Pastron sinuset e bllokuara (që mund të jenë një nga shkaktarët e dhimbjes së kokës).

Nxjerr acidet nga qelizat e trupit, sidomos qelizat e trurit.

Rrit nivelin e seretoninës dhe melatoninës

Vepron si një element i fortë kundër depresionit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat