​Sigurohuni ta vendosni pranë shtratit: Ky ushqim ju siguron një gjumë të qetë

Ushqime

​Sigurohuni ta vendosni pranë shtratit: Ky ushqim ju siguron një gjumë të qetë

Më: 25 janar 2022 Në ora: 19:24
Foto ilustrim

Dëshironi të flini të paktën një natë pa u zgjuar çdo disa orë, dhe të zgjoheni në mëngjes të pushuar dhe të freskët? Zgjidhja është e thjeshtë.

Limoni është një antiseptik natyral, aroma e freskët e të cilit mund t'ju rigjenerojë, fjalë për fjalë brenda natës.

Gjithashtu, kjo agrume përmirëson disponimin tuaj nëse jeni të prirë ndaj ndryshimeve të humorit ose depresionit. Çdo natë, para se të flini, prisni limonin në katër pjesë, shtoni pak kripë dhe vendoseni në një pjatë që do ta lini në komodinë.

Dhoma juaj do të ketë erë të mrekullueshme, më mirë sesa përdorimi i freskuesve artificialë të ajrit, të cilët janë gjithashtu plot me kimikate.

Do të merrni frymë më lehtë dhe nëse jeni të ftohur, vuani nga astma ose alergjitë, thithja e ajrit të mbushur me aromën e limonit mund t'ju ringjallë vërtet.

Përveç normalizimit të presionit të gjakut, limoni largon insektet, kështu që do të zgjoheni të freskuar, me mendje të kthjellët dhe pa fyt të ngjirur.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat