Makarona flutur me brokoli dhe rrepa

Ushqime

Makarona flutur me brokoli dhe rrepa

Më: 2 mars 2022 Në ora: 18:34
Foto ilustrim

PËRBËRËSIT: 

300 g makarona flutur, 300 g brokoli, 200 g rrepa, 1 thelb hudhër, spec djegës, 50 ml vaj ulliri, 100 g djathë, ½ limon dhe ½ tufë mente.

PËRGATITJA: 

Ziejmë makaronat në ujë me kripë për disa minuta, aq sa përshkruhet në paketim. Pesë minuta para përfundimit shtojmë brokolin e
prerë në copa dhe i ziejmë bashkë me makaronat. Ndërkohë, në tigan
ngrohim vajin e ullirit dhe e aromatizojmë me hudhrën e shtypur dhe pak spec djegës. Kullojmë makaronat dhe i hedhim në tigan. Presim hollë rrepat dhe i marinojmë me kripë, piper, limon e vaj ulliri dhe i shtojmë te makaronat. Më pas grijmë pak lëkurë limoni, djathë të bardhë dhe ca gjethe mente.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat