Ky është ushqimi që largon erën e keqe të gojës

Ushqime

Ky është ushqimi që largon erën e keqe të gojës

Më: 26 prill 2022 Në ora: 16:53
Foto ilustrim

Rrepkat janë plot me vitamina dhe minerale si bakër, mangan, kalium, vitamina C, K dhe B6, si dhe përmbajnë kalcium, hekur, fosfor, zink dhe natrium.

Vetitë e tyre shëruese janë shumë të njohura dhe këto perime janë përdorur për të trajtuar shumë sëmundje edhe para ardhjes së ilaçeve, dhe shumë ende i përdorin ato sot si një alternativë ndaj mjekësisë moderne.

Ato kanë veti antibakteriale dhe antifungale, por ndihmojnë edhe me problemet e frymëmarrjes, veçanërisht kollën dhe astmën.

Ato stimulojnë sekretimin e mukusit nga organet e frymëmarrjes.

Janë një diuretik natyral. Në verdhëz, ato normalizojnë prodhimin e bilirubinës.

Ato stimulojnë prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut. Janë të mira për humbje peshe sepse kanë pak kalori dhe shumë fibra.

Ato përmirësojnë tretjen. Ato zvogëlojnë rrezikun e inflamacionit të traktit urinar. Veshka të pastra. Largojnë erën e keqe të gojës. Lehtësojnë dhimbjet menstruale. Farat e rrepkës ndihmojnë kundër vitiligos.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat