Ushqimet që parandalojnë shfaqjen e rrudhave

Ushqime

Ushqimet që parandalojnë shfaqjen e rrudhave

Më: 15 qershor 2022 Në ora: 19:29
Foto ilustrim

Me kalimin e kohës, lëkura ndryshon, duke ndjekur procesin natyral të plakjes. Disa njerëz shfaqin shenjat e kohës më shpejt sesa të tjerët, por herët a vonë, të gjithë përjetojnë ndryshime në pamjen e tyre. Kjo do të thotë që lëkura bëhet më pak elastike, më e hollë dhe e thatë, duke rezultuar në vija të holla dhe rrudha.

Ka shumë faktorë që ndikojnë në procesin e plakjes dhe i referohen reduktimit të prodhimit të kolagjenit dhe elastinës, proteinat që janë përgjegjëse për elasticitetin e lëkurës. Ekspozimi në diell, ndotja e ajrit, duhani etj janë vetëm disa faktorë të jashtëm që përshpejtojnë shfaqjen e rrudhave.

Zakonet e të ngrënit gjithashtu luajnë një rol të rëndësishëm si në paraqitjen ashtu edhe në reduktimin e linjave të imta. Duke shmangur sistematikisht ekspozimin ndaj diellit dhe duke shtuar ushqyesit e mëposhtëm në dietën tuaj, nuk do të shqetësoheni për rrudhat rreth syve ose ballit.

Antioksidantë

Ata luftojnë radikalet e lira të krijuara në ADN nga dëmtimi dhe nga rrezatimi ultravjollcë. Ushqimet e pasura me antioksidantë janë:

Manaferrat

Perime me gjethe jeshile

Kumbulla

Brokoli

Vitamina A

Rrit rinovimin e qelizave dhe shpejtësinë e prodhimit të kolagjenit dhe elastinës, duke reduktuar njollat e lëkurës, duke promovuar vetitë e saj zbardhuese.

Karotat

Patate e ëmbël

Vitaminë C

Veprimi i tij antioksidant lufton radikalet e lira, duke ndihmuar në ruajtjen e qëndrueshmërisë së fytyrës.

Brokoli

Luleshtrydhet

Patate

Lakrat e Brukselit

Vitamina E

Mbështet sistemin natyror të mbrojtjes së lëkurës, duke ofruar qetësi dhe lehtësim ndaj inflamacionit të brendshëm.

Bajame

Ullinj

Kikirikët

Gjalp kikiriku

Kolagjeni

Kjo lloj proteine ​​është kryesisht përgjegjëse për shëndetin e mirë të kockave, flokëve, dhëmbëve dhe lëkurës.

Agrumet

Gjoks pule

E bardha e vezës

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat