Pije të nxehta apo të ftohta, çfarë duhet të pimë gjatë ditëve “përvëluese”

Ushqime

Pije të nxehta apo të ftohta, çfarë duhet të pimë gjatë ditëve “përvëluese”

Më: 28 qershor 2022 Në ora: 23:18
Foto ilustrim

Ndërsa djersa avullohet nga sipërfaqja e lëkurës suaj, ajo largon nxehtësinë e tepërt duke e kthyer ujin nga lëngu në avull.

Ju djersitni më shumë

Një studim i vitit 2012 i kryer nga studiues në Universitetin e Otavës shqyrtoi efektin e pirjes së pijeve të nxehta në temperaturën e trupit. Rezultatet zbuluan se një pije e ngrohtë mund t’ju freskojë, por vetëm në kushte të thata.

“Nëse pini një pije të nxehtë, rezulton që të ruhet më pak nxehtësi në trupin tuaj, me kusht që djersa shtesë prodhohet kur pini pijen e nxehtë, e cila mund të avullojë”, shpjegon doktor Olli Jay, një nga autorët e studimit, shkruan albeu.com.

Në thelb, kur pini një pije të nxehtë, filloni të djersiteni më shumë. Nëse djersa mund të avullojë, ajo në fakt ju ftoh.

Funksioni fizik

Edhe pse djersitja mund të jetë e pakëndshme, është një funksion thelbësor trupor që ju ndihmon të qetësoheni.

Ndërsa djersa avullohet nga sipërfaqja e lëkurës suaj, ajo largon nxehtësinë e tepërt duke e kthyer ujin nga lëngu në avull, thonë studiuesit.

Sipas këtij hulumtimi, duket se është më e dobishme të pini çaj gjatë ditëve të ngrohta sesa të konsumoni pije të ftohta.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat