Të ushqyerit: rregullat e arta për të ngrënë siç duhet gjatë pushimeve

Ushqime

Të ushqyerit: rregullat e arta për të ngrënë siç duhet gjatë pushimeve

Më: 18 korrik 2022 Në ora: 23:37
Foto ilustrim

Ka ardhur koha për të veshur më në fund kostumin e banjës, pas një periudhe të gjatë përgatitjesh të bërë me dietë dhe gjimnastikë. Tani kemi një linjë të bukur për t’u dukur: si ta mbajmë atë, pa e shkatërruar të gjithë punën e bërë, dhe në të njëjtën kohë të shijojmë pushimet e relaksuara, të përbëra edhe nga momente të këndshme në shoqëri? Vazhdimi i respektimit të një diete është e paimagjinueshme, por ka disa strategji të vogla që mund t’i zbatojmë për t’u kënaqur me tekat që e bëjnë një festë të bukur pa na rënduar shumë.

Ushqimi i festave duhet të bazohet në pesë shtylla

Fokusohemi te mëngjesi: një nga gëzimet e pushimeve, veçanërisht për ata që qëndrojnë në hotel, është mëngjesi i pasur kontinental, nga i cili nuk mund dhe nuk duhet hequr dorë. Të mos harrojmë të përfshijmë gjithmonë një burim proteinash, si vezët apo mishrat e përpunuara, të cilat janë të dobishme për balancimin dhe mbajtjen stabile të sheqerit në gjak në orët në vijim dhe për të ngopur më gjatë.

Ushtrimet: ushtrimi i aktivitetit fizik gjatë pushimeve është një mënyrë e mirë për të shmangur rëndimin. Për shembull, në mëngjes shkojmë për një shëtitje ose vrapim: në këtë mënyrë do të ruajmë konsistencën me atë që kemi bërë para festave dhe do të ulemi në mëngjes me depozitat e sheqerit në mëlçi.

Vakte të vogla që thyejnë urinë: nëse është mesditë, të ngacmosh diçka mes vakteve është e dobishme. Në këtë mënyrë nuk do të keni uri të madhe gjatë ditës.  

Kombinimi i karbohidrateve me proteinat- Ne gjithmonë kombinojmë karbohidratet me proteinat: proteina ka një fuqi të lartë ngopëse dhe është në gjendje të stabilizojë më mirë sheqerin në gjak pas marrjes së karbohidrateve. Pra, edhe nëse hamë një pjatë të parë me makarona, ose pica, mos harroni të kombinoni gjithmonë një pjesë të proteinave, të cilat do të balancojnë saktë ngarkesën e lartë glicemike të këtyre pjatave.

Rregulli i fundit por themelor është: shijoni pushimet tuaja. Asgjë nuk ju shëndoshë si paranoja: është më mirë të shijoni kënaqësinë e të qenit në shoqëri, qoftë edhe në tavolinë: mirëqenia mendore do të na bëjë më pak të “shëndoshë”. Truri është njësia e kontrollit që drejton biokiminë tonë, gjithashtu në gjendje të modifikojë efektet që mund të ketë ushqimi tek ne. Ndaj, duke gënjyer njëri-tjetrin në qetësi dhe ekuilibër, do të mbërrijmë në fund të festës edhe më në formë se largimi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat