Shalqiri: përfitimet, vetitë dhe kundërindikacionet

Ushqime

Shalqiri: përfitimet, vetitë dhe kundërindikacionet

Më: 23 korrik 2022 Në ora: 12:53
Foto ilustrim

Gjatë verës, veçanërisht kur temperaturat rriten shumë, nuk është e pazakontë të ndiheni të lodhur dhe të rraskapitur. Problemi ka një zgjidhje natyrale dhe është shalqini: ngrënia e tij, ndoshta e freskët, do t’ju lejojë në pak minuta të rikuperoni kripërat minerale që keni humbur me djersitjen e pashmangshme.

Vetitë dhe përfitimet e shalqirit

Shalqiri është i pasur me karotenoidë të aftë për të luftuar veprimin e radikalëve të lirë dhe rrjedhimisht plakjen e qelizave. Midis tyre, siç është përmendur tashmë, likopeni, një lëndë ushqyese e rëndësishme pasi do të ishte në gjendje të reduktonte rrezikun e sëmurjes nga lloje të ndryshme kanceri. Dhe përsëri: shalqiri është i pasur me citruline, një aminoacid që siguron ekuilibrin e presionit dhe i mban muret arteriale elastike dhe për këtë arsye do të ishte në gjendje të parandalonte hipertensionin dhe sëmundjet e zemrës. Sipas disa studimeve, një fetë shalqi në ditë do të ishte në gjendje të reduktonte nivelet e kolesterolit në gjak. Së fundi, duke qenë i pasur me ujë dhe rrjedhimisht me pak kalori, shalqiri është më në fund një frut perfekt për ata që ndjekin një dietë me kalori të ulët.

Sa shalqi mund të hani gjatë ditës?

Duke marrë parasysh nivelin e ulët të kalorive, shalqiri mund të hahet me bollëk gjatë muajve korrik dhe gusht, kur është në dispozicion. Sasia e duhur, nëse duam të kemi me bollëk, është 200-250 gram në ditë, duke favorizuar gjithmonë mëngjesin për mëngjes dhe pasdite si meze të lehtë.

Kundërindikacionet e shalqirit

Nuk ka kundërindikacione të veçanta për konsumimin e shalqinit. Por për shkak të pranisë së lartë të ujit, ai mund të tretet keq (dhe të shkaktojë efektin e “barkut të fryrë”) dhe për këtë arsye nuk rekomandohet për ata që vuajnë nga koliti ose gastriti dhe për ata me probleme të tretjes në përgjithësi. Në këto raste preferohet konsumimi i shalqinit vetëm pas ngrënies dhe jo me stomakun bosh.

Përdorimet e shalqirit në kuzhinë

Smoothie me shalqi. E përgatisim pa farat, të cilat duhet të hidhen më pare.

Sallatë me shalqi. Idealja është të kombinoni shalqinin me djathë, dhe me borzilok dhe nenexhik.

Pica me shalqi. Përgatitet me një karafil në të cilin futen përbërës të kripur. E shkëlqyeshme për një aperitiv.

Reçel shalqiri. Lëvoret nuk humbasin dhe mund të bëhen pjesë thelbësore e një reçeli të veçantë shalqiri.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat