​Cilat fruta përmbajnë më shumë sheqer?

Ushqime

​Cilat fruta përmbajnë më shumë sheqer?

Më: 7 gusht 2022 Në ora: 16:23
Foto ilustrim

Frutat duhet të jenë padyshim pjesë e dietës ditore, por jo të gjitha frutat janë të njëjta. Për shembull, diabetikët duhet të kenë shumë kujdes kur zgjedhin fruta sepse disa lloje përmbajnë një sasi të madhe sheqeri. Edhe pse këto sheqerna janë natyrale, ato nuk janë të përshtatshme për të gjithë.

Lajmi i mirë është se frutat me përmbajtjen më të ulët të sheqerit kanë vlerat më të mira ushqyese, duke përfshirë nivele të larta të antioksiduesve dhe fitonutrientëve.

Frutat me përmbajtje të ulët sheqeri:

limoni

mjedra,

boronicat

manaferra

Frutat me përmbajtje mesatare sheqeri:

dredhëzat

papaja,

shalqi,

pjeshkë,

pjepri,

mollët,

kajsia,

agrumet

Frutat me përmbajtje të lartë sheqeri:

kumbulla,

portokalli,

kivi,

dardha,

ananasi.

Frutat me përmbajtje shumë të lartë sheqeri:

qershi,

rrushi,

shegë,

mango,

fiq,

banane,

fruta të thata (hurma, rrushi i thatë, kajsia dhe kumbulla).

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat