Përfitimet shëndetësore të konsumimit të erëzave, sipas ekspertëve

Ushqime

Përfitimet shëndetësore të konsumimit të erëzave, sipas ekspertëve

Më: 11 gusht 2022 Në ora: 15:00
Foto ilustrim

Për dekada, nutricionistët dhe studiuesit kanë folur për përfitimet shëndetësore të konsumimit të erëzave dhe suplementeve të erëzave – nuk po flasim për ushqime pikante si jalapenos, por erëza si xhenxhefili, kanella dhe shafrani i Indisë. Ajo që ka qenë një element kryesor në shumë dieta lindore, tani po bëhet një tendencë shëndetësore në mbarë botën…

Por, çka nëse ndiheni të fryrë pasi keni gëlltitur ushqime dhe pije pikante, ose qëndroni pa gjumë me urth dhe ulçerë gjatë natës? Të mësosh se cilat erëza janë më të dobishme për t’u konsumuar dhe në cilat kohë të ditës, mund të ndihmojë në zbutjen e shqetësimit dhe të ofrojë më shumë avantazhe afatgjata.

Koha më e mirë e ditës për të përthithur lëndët ushqyese nga erëzat

“Më herët gjatë ditës është më mirë, pasi trupi juaj ka më shumë kohë për të thithur lëndët ushqyese nga erëzat,” tha dietologia e regjistruar Supriya Lal. Ndonjëherë mënyra më e dobishme për të ngrënë një erëz mund të jetë specifike për çdo lloj erëze. Çajrat bimorë që përmbajnë farat e fenugrekut, për shembull, mund të ndihmojnë nënat në laktacion të bëjnë qumësht kur konsumohen para gjumit. Xhenxhefili i shijshëm shpesh konsumohet pas ngrënies për të mbështetur tretjen dhe për të shmangur të përzierat. Kanella tokësore dhe e ëmbël mund të ndihmojë në uljen e niveleve të sheqerit në gjak dhe t’i shtojë shije një filxhani çaji në mëngjes ose një tas me tërshërë. 

Çfarë është më mirë, erëza të plota apo pluhura të thata?

“Format e tëra ushqimore të erëzave kanë gjithmonë vetitë më të mira tretëse, pasi ato janë më të fuqishme, kështu që zgjedhja juaj e parë duhet të jetë të konsumoni erëza të freskëta, të plota, qofshin të gjalla ose të gatuara me vakte”, tha Lal. Ju gjithashtu ka të ngjarë të përdorni më shpesh erëza (të tilla si xhenxhefili i freskët dhe rrënja e shafranit të Indisë) kur blihen të papërpunuara, pasi ato prishen. Gjithashtu, erëzat pluhur kanë tendencë të humbasin fuqinë e tyre pas disa muajsh, ndaj kontrolloni datën e skadencës dhe hidhni çdo erëz që ka mbetur në raft për më shumë se gjashtë muaj. Përzierja e erëzave me përbërës të tjerë mund t’i bëjë ato edhe më të fuqishme. Për shembull, duke konsumuar piper të zi me shafran të Indisë, përthithja e kurkuminës, një antioksidant, rritet me 2000%. Po kështu, kardamom dhe tulsi (borziloku i shenjtë) janë një ilaç Ayurvedic që përdoret për të reduktuar aciditetin në pijet me kafeinë.

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat