Dieta e menopauzës, ja 7 ushqimet që duhen shmangur

Ushqime

Dieta e menopauzës, ja 7 ushqimet që duhen shmangur

Më: 16 gusht 2022 Në ora: 15:02
Foto ilustrim

Menopauza është një tranzicion i natyrshëm në jetën e një gruaje. Menopauza është e lidhur me shumë simptoma të pakëndshme dhe mund të rrisë rrezikun e sëmundjeve të caktuara. Por dieta juaj mund të ketë një ndikim të madh zvogëlues në disa nga këto simptoma shëndetësore dhe mund të ndihmojë në lehtësimin e tranzicionit.

Disa ushqime mund të ndihmojnë në lehtësimin ose përkeqësimin e simptomave, veçanërisht në afshet e nxehta dhe pagjumësinë. Respektimi i një diete të shëndetshme dhe të ekuilibruar është zakonisht një ide e mirë. Por është veçanërisht e rëndësishme për gratë që janë afër ose sapo kanë kaluar menopauzën.

Por cilat ushqime duhen shmangur gjatë menopauzës?

USHQIME TË PËRPUNUARA

Ushqimet e përpunuara janë zakonisht të larta në natrium dhe kanë shumë sheqerna të shtuar – ose të dyja. Ushqimet natyrale janë shumë më të mira për shëndetin tuaj të përgjithshëm dhe veçanërisht kur gratë po kalojnë menopauzën. Ushqimet e përpunuara rrisin shpejt sheqerin në gjak, gjë që mund të shkaktojë afshe të nxehta gjatë menopauzës – e njëjta gjë mund të thuhet për ushqimet me përmbajtje të lartë sheqeri.

USHQIME PIKANTE

Ushqimet që janë të pasura me erëza mund të shkaktojnë djersitje, skuqje dhe simptoma të tjera të nxehtësisë sipas Institutit Kombëtar për Plakjen. Nëse vëreni se keni afshe më të nxehta pasi keni ngrënë ushqime pikante, duhet të përpiqeni t’i zvogëloni ose mos t’i konsumoni fare ato. Një studim i grave në menopauzë në Indi shoqëroi afshet e nxehta me marrjen e ushqimit pikant dhe nivelet e ankthit.

KAFEINA

Kafeina mund të ketë një ndikim të rëndësishëm tek gratë gjatë menopauzës. Ato që konsumojnë kafeinë kanë më shumë gjasa të kenë afshe të nxehta sesa ata që nuk e konsumojnë atë.

ALKOOLI

Alkooli është një element tjetër i cili është treguar se shkakton afshe të nxehta te gratë. Pirja e disa gotave verë në javë nuk ka të ngjarë të ketë një ndikim të rëndësishëm, por ato që pinë rregullisht më shumë se sa rekomandohet mund të vërejnë përkeqësimin e simptomave. Alkooli dhe kafeina gjithashtu ndërhyjnë në gjumë i cili mund të përkeqësojë afshet e nxehta, ankthin ose depresionin.

USHQIM I SHPEJTË

Ushqimi i shpejtë ofron lehtësi të madhe për shumë njerëz që kanë jetë të zënë. Këto lloje ushqimesh kanë tendencë të jenë më të yndyrshme dhe mund të rrisin rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Gratë janë më të rrezikuara nga sëmundjet e zemrës pasi kalojnë menopauzën. Përveç kësaj, ushqimi i shpejtë tenton të promovojë shtimin në peshë i cili mund të përkeqësojë edhe simptomat e menopauzës.

MISH I YNDYRSHËM

Mishrat të cilat janë të pasura me yndyra të ngopura si proshuta, mund të ulin nivelet e serotoninës në trupin tuaj. Këto ushqime të yndyrshme mund të përkeqësojnë simptomat e menopauzës dhe në vend të kësaj ju duhet të kërkoni mish me më pak yndyrë.

KARBOHIDRATET E RAFINUARA

Karbohidratet e rafinuara si orizi i bardhë, makaronat dhe patatet janë të lidhura me rritjen e sheqerit në gjak dhe rritjen e rezistencës ndaj insulinës. Kjo nga ana tjetër mund të çojë në afshe më të këqija dhe më të nxehta.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat