Ushqimi dhe psikika: si ndikon ushqimi në mendjen tonë?

Ushqime

Ushqimi dhe psikika: si ndikon ushqimi në mendjen tonë?

Më: 10 shtator 2022 Në ora: 13:51
Foto ilustrim

Ushqimi dhe psikika janë dy elementë të lidhur ngushtë, të paktën për njerëzit. Për specien njerëzore, në fakt, akti i të ngrënit mund të lidhet me arsye të ndryshme. Kjo kontribuon që marrëdhëniet tona me ushqimin të jenë komplekse dhe të shumëpërcaktuara.

Si ndikon ushqimi në mendje?

Mund ta imagjinojmë furnizimin me energji elektrike si një sistem kompleks vetë-rregullues i përbërë nga tre ingranazhe. Në fakt, ushqimi mund të përdoret nga njerëzit për të rregulluar ose rivendosur 3 ekuilibra “jetikë” të ndryshëm. Është ajo thjesht fiziologjike që kemi të përbashkët me kafshët, në të cilën akti i të ngrënit është i lidhur ngushtë me nevojat energjetike të organizmit. Por të paktën dy karakteristika të tjera të species njerëzore mund të identifikohen. Në fakt, ne nuk hamë vetëm për të ushqyer veten, por, duke qenë se jemi të pajisur me vetëdije, ne i japim shumë kuptime kulturore dhe afektive ushqimit. Ne e përdorim atë, për mirë ose për keq, për të ripërcaktuar ekuilibrin dhe përkatësinë tonë shoqërore dhe për të menaxhuar gjendjet tona emocionale. Ushqimi dhe psikika janë të lidhura ngushtë me këto dy nivele. Kjo e bën përgatitjen, ofrimin dhe konsumimin e ushqimit një akt potencial krijues, komunikues, organizativ, politik, fetar, afektiv, publik ose intim dhe privat në varësi të rrethanave…

Ushqimi dhe psikika: Kur hanë emocionet?

Ingranazhi i tretë i sistemit kompleks të vetërregullimit të përfaqësuar nga të ushqyerit është ai i emocioneve. Në fakt, në shumë nivele ne njerëzit i japim kuptime emocionale ushqimit. Nga ushqimi i rehatshëm në të cilin strehohemi kur jemi në vendgrumbullim, te ushqimi i ofruar në shenjë dashurie, te pjata që na kujton një moment veçanërisht të dashur.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat