Hani sa më shumë rrush në vjeshtë

Ushqime

Hani sa më shumë rrush në vjeshtë

Më: 13 shtator 2022 Në ora: 11:47
Foto ilustrim

Një nga frutat më të shëndetshme dhe me më shumë dobi për organizmin është rrushi.

Nuk ka rëndësi gjinia apo mosha juaj, konsumimi i rreth 250 gramëve rrush në ditë do t’ju bënte shumë mirë, thonë studiuesit.

Rrushi pastron veshkat, ndihmon në eliminimin e gurëve të vegjël, pastron infeksionet në mëlçi, normalizon rrahjet e zemrës dhe ulë rrezikun e kancerit.

Gjithashtu, për shkak të sasisë së madhe të antioksidantëve që përmban, rrushi është armiku kryesor i rrudhave, si dhe lufton aknet. Këto efekte në organizëm i kanë të gjithë llojet e rrushit, pavarësisht ngjyrës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat