​Qepa shëruese për këtë sëmundje

Ushqime

​Qepa shëruese për këtë sëmundje

Më: 14 shtator 2022 Në ora: 13:54
Foto ilustrim

Një në 10 persona mbi moshën 40 vjeç në Britaninë e Madhe jeton me diabet të tipit 2, i cili është një gjendje që shkakton shumë sheqer në gjakun tuaj. Megjithatë, ekziston një perime e zakonshme që mund të ulë nivelet e sheqerit në gjak me 50 për qind – dhe mund të shohë “përdorim të mundshëm” në trajtimin e pacientëve me diabet.

Njerëzit me diabet të tipit 2 nuk janë në gjendje të prodhojnë insulinë të mjaftueshme nga pankreasi për të rregulluar sheqerin në gjak, që do të thotë se sheqeri i tyre në gjak mund të arrijë nivele të larta të rrezikshme.

Megjithatë, gjetjet nga viti 2015, të prezantuara në takimin e 97-të vjetor të Shoqatës Endokrine në San Diego, zbuluan se një qepë mund të “ulë fuqishëm” sheqerin e lartë në gjak dhe nivelin e kolesterolit total kur jepet së bashku me ilaçin antidiabetik metforminë.

Autori kryesor i studimit Anthony Ojieh i Universitetit Shtetëror Delta në Abraka, Nigeri, tha në atë kohë: “Qepa është e lirë dhe e disponueshme dhe është përdorur si një shtesë ushqimore. Ka potencial për përdorim në trajtimin e pacientëve me diabet.”

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat