​Ushqimet që duhet t’i shmang çdo grua shtatzënë

Ushqime

​Ushqimet që duhet t’i shmang çdo grua shtatzënë

Më: 25 shtator 2022 Në ora: 23:34
Foto ilustrim

Të bëhesh nënë është gjëja më e lumtur në jetën e çdo gruaje. Gëzimit që kjo sjell, nuk mund të krahasohet me asgjë. Por kjo është gjithashtu një periudhë mjaft e rëndësishme, veçanërisht nëse është tremujori juaj.

Çdo gjë që hahet me tepricë mund të jetë e dëmshme për shtatzëninë. Është gjithmonë e këshillueshme që të konsultoheni me mjekun tuaj gjatë, në këtë drejtim. Është gjithashtu shumë e rëndësishme të jesh i lumtur gjatë shtatzënisë, sepse një nënë e lumtur prodhon një fëmijë të lumtur.

Ushqimet që duhet të shmangin gratë shtatzëna:

Kafeina- Gratë shtatzëna duhet të kufizojnë marrjen e kafeinës në 200 mg në ditë, që është rreth 2-3 filxhanë kafeje. Marrja e lartë e kafeinës gjatë shtatzënisë mund të kufizojë rritjen e fetusit dhe të shkaktojë peshë të ulët të lindjes.

Aloe Vera- Aloe Vera përmban antrakinone, të cilat mund të çojnë në një abort të mundshëm.

Hurmat- Hurmat shkaktojnë që trupi juaj të nxehet dhe madje mund të çojë në tkurrje të mitrës duke ngacmuar muskujt tuaj të mitrës. Ngrënia e një ose dy hurmave në ditë duhet të jetë në rregull, çdo gjë më shumë mund të çojë në komplikime.

Lakër e papërpunuar- Mos hani lakër të papërpunuar. Bakteret futen në fara përpara se filizat të fillojnë të rriten.

Papaja- Papaja mund të shkaktojë që temperatura e trupit tuaj të rritet, dhe kjo nuk është mirë kur jeni shtatzënë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat